Ponad 6 godzin trwało usuwanie nieczystości, które wylały się na drogę wojewódzką w Mikstacie. Do niecodziennego zdarzenia doszło w czwartek około godz. 16.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Na miejscu pojawili się nie tylko strażacy, ale i policjanci, którzy na kilka godzin całkowicie zamknęli ruch na drodze. – Po dojeździe na miejsce zdarzenia, zastano zanieczyszczoną drogę wojewódzką na odcinku długości około 1700 m. Zanieczyszczenie stanowił nawóz organiczny. Działania straży pożarnej polegały w pierwszej fazie na wyłączeniu z ruchu zanieczyszczonego odcinka drogi. Przybyła na miejsce policja zorganizowała objazd – mł. ogn. Tomasz Szmaj z KP PSP w Ostrzeszowie.

Z zanieczyszczeniami walczyły trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Ostrzeszowa, dwie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszkowicach Kaliskich i jedna z Mikstatu.  – Przystąpiono do usuwania zagrożenia poprzez spłukiwanie drogi prądem wody  oraz spryskania zanieczyszczenia środkiem dezynfekcyjnym – dodaje strażak. – Z pomocą przy usuwaniu zanieczyszczeń przyszli również pracownicy miejscowej firmy, którzy pomogli przy zamiataniu zanieczyszczeń oraz ich zbieraniu do pojemników. Dzięki uprzejmości lokalnej społeczności zorganizowano piaskarkę, która przejechała cały odcinek drogi i posypała go piaskiem. Na tym działania zakończono.

Jak doszło do wycieku? Z policyjnych ustaleń wynika, że kierowca ciężarówki w sposób nieprawidłowy zabezpieczył przewożony załadunek, za co został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Na mężczyznę nałożono również drugi mandat, za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym będzie musiał zapłacić 300 zł. –  Były to odpady organiczne, przeznaczone na nawózkomentuje insp. Andrzej Haraś, komendant ostrzeszowskiej komendy policji.W wyniku rozlania się tych odpadów doszło do zdarzenia drogowego, 22-letnia kobieta jadąca samochodem marki toyota wpadła w poślizg i uderzyła w płot. Na szczęście kierującej nic się nie stało.

Na miejscu interweniował również zarządca drogi, zgodnie z jego decyzją na zanieczyszczonym odcinku ustawiono ograniczenie prędkości do 40 km/h, a także umieszczono znaki informujące o śliskiej nawierzchni. RED

fot. PSP Ostrzeszów

Ogłoszenia
J3M