Dokumenty konspiracyjnej Organizacji Jedności Narodowej, znalezione podczas prac przy gazociągu na terenie powiatu ostrzeszowskiego, trafiły do Instytutu Pamięci Narodowej. Cenne znalezisko wydobył spod ziemi Krzysztof Majtyka z Jarocina. Odkrywca próbował zainteresować dokumentami zamkniętymi w butelce ostrzeszowskie muzeum, ale ostatecznie wzbogaciły one zbiory łódzkiego IPN.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Jarocinianin odkrycia dokonał w 2019 roku. Zapakowane w butelkę i zakopane w ziemi dokumenty odnalazł podczas prac przy budowie gazociągu w Grabowie nad Prosną. Zgodnie z prawem zapiski Organizacji Jedności Narodowej powinny trafić do odpowiedniej placówki na terenie, gdzie zostały odnalezione. Jednak Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie nie było zainteresowane znaleziskiem Krzysztofa Majtyki. Dlatego skontaktowała się z Michałem Młotkiem, który jest przewodniczącym Rady Miejskiej w Iławie, ale od lat zajmuje się też odzyskiwaniem utraconych zabytków. Dzięki jego wiedzy udało się ustalić, czego dokumenty dotyczą. Składają się na nie spisy nazwisk z pseudonimami, rozkazy, raporty, analizy oraz notatki.

Znawca o wykopanych przez jarocinianina papierach poinformował IPN w Łodzi i ta placówka postanowiła dołączyć je do swoich zbiorów. Oficjalne przekazanie zapisków OJN odbyło się w Ratuszu w Jarocinie. – Po wielu próbach przekazania znalezionych dokumentów historycznych, udało się oddać je we właściwe ręce – podkreślił Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. – Postawa znalazcy – jarocinianina Krzysztofa Majtyki jest godna naśladowania. Konsekwentnie walczył o to, by dokumenty ocalały od zapomnienia i przypominały historie, które składają się na dzieje naszej ojczyzny.

W przekazaniu dokumentów, poza znalazcą, uczestniczyli w nim: ze strony IPN – dr Paweł Perzyna – Naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Łodzi oraz ze strony gospodarzy – burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki i dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Marcin Szeląg.

źródło: www.faktykaliskie.pl

Ogłoszenia
J3M