Ostrzeszowscy strażacy, którzy przez dwa tygodnie gasili pożary w Grecji, wrócili w minioną środę do domów.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Podczas trwania działań polscy strażacy stacjonowali w siedzibie byłej szkoły pożarniczej pod Atenami w miejscowości Villia. Z informacji przekazanych przez Komendę Wojewódzką PSP w Poznaniu dowiadujemy się, że realizowali swoją misję w dwóch strefach, w okolicach miejscowości Mandra, oraz Stefania.

…Lokalizacje stref dozorowanych przez GFFFV Polska są strategiczne z uwagi na fakt, że gdyby doszło do wydostania się pożaru z tego obszaru, to ogniem zostałaby objęta nowa część kraju, w tym stolica Grecji – Ateny” – podkreślono w oficjalnym komunikacie. – „Obie wyznaczone strefy są dozorowane w systemie ciągłym 24 godziny na dobę, przez 4 zmiany ratowników (2 z województwa wielkopolskiego i 2 z małopolskiego). Każdorazowo w każdej ze stref znajduje się 5 zastępów i 12 ratowników gotowych podjąć szybką reakcję na pojawiające się zarzewia ognia, co już nie raz sytuacja pokazała, w tych warunkach jest newralgiczne. Wysuszona roślinność w zetknięciu z ogniem oraz silny wiatr powodują, że pożary bardzo dynamicznie się rozwijają, dlatego najlepiej jak są gaszone w zarodku. Działania gaśnicze dodatkowo utrudnia ukształtowanie terenu, dlatego konieczne jest wsparcie śmigłowców i samolotów gaśniczych z powietrza.”

Pomimo wszystkich tych trudności to już kolejna zagraniczna misja polskich, w tym ostrzeszowskich strażaków, zakończona pełnym sukcesem. RED

Ogłoszenia
J3M