Zastanawiasz się, co wchodzi w skład zastawy stołowej? Pod tą nazwą może kryć się wiele różnych kompletów, różniących się liczbą elementów oraz ich designem. Najczęściej padają pytania o to, czy sztućce są częścią zastawy stołowej, czy też stanowią odrębny element nakrycia stołu? Jak to zwykle bywa, wszystko zależy – od wielkości zestawu, producenta i ceny. Zobacz, co składa się na podstawowe nakrycie stołu.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Podstawowy skład zastawy stołowej – co w nim znajdziesz?

Zastawa stołowa to naczynia i akcesoria służących do nakrywania stołu podczas posiłków. W jej skład wchodzą przede wszystkim talerze, misy, kubki, filiżanki, szklanki, kieliszki, a także różnego rodzaju naczynia do serwowania potraw, takie jak półmiski czy salaterki. Zastawa stołowa może być elegancko zdobiona, pasować do określonej okazji, lub przyjmować prosty, bardziej codzienny charakter. Czy obejmuje ona sztućce, które są przecież niezbędne do nakładania, porcjowania i jedzenia potraw?

Sztućce zazwyczaj dokupujemy oddzielnie

Tradycyjnie sztućce nie są uważane za część zastawy stołowej. Zastawa stołowa skupia się głównie na naczyniach, które są używane do serwowania i podawania potraw. Sztućce natomiast to osobny, choć równie ważny, element nakrycia stołu.

Przykładowy zestaw sztućców obejmuje widelce, noże, łyżki. Jednak każde z nich dzielą się jeszcze na grupy – wyróżniamy oddzielne widelczyki do ryb, do ciast, łyżeczki do herbaty czy dłuższe do kawy latte. Poza tym, w bogatszych zestawach znajdują się też łopatki do nakładania ciast, łyżki do mieszania sałat czy chochle do nalewania zup i sosów.

Czy można znaleźć zastawę stołową ze sztućcami?

Jeśli bardzo zależy Ci na tym, aby podczas jednego zakupu nabyć zarówno talerze, jak i sztućce, jest to oczywiście możliwe. Na rynku znajdziesz takie większe, kompletne zestawy, dzięki którym ekspresowo i spójnie stylistycznie wyposażysz swoją kuchnię. Są one wykorzystywane przy większych okazjach i wybierane np. przez domy weselne i restauracje organizujące przyjęcia okolicznościowe.

Dokupienie sztućców oddzielnie do zastawy stołowej

Zastawa stołowa jest szczególnie ważna tam, gdzie jedzenie jest traktowane jako prawdziwa sztuka. W takim kontekście dba się o to, aby każdy element zastawy stołowej był starannie dobrany i prezentował się doskonale. Sztućce są oczywiście częścią tej zastawy, ale zazwyczaj dokupujemy je oddzielnie. To daje nam większą kontrolę nad liczną elementów i wyglądem stołu. Poza tym wiadomo, że kształt łyżki, czy ostrość ząbków w nożu wpływają na komfort jedzenia – warto o niego zadbać, dokonując zakupu odpowiadającego indywidualnym potrzebom.

Tradycyjnie zastawa stołowa koncentruje się na naczyniach, natomiast sztućce są zazwyczaj traktowane jako osobny element nakrycia stołu. Jednak dzisiaj, zwłaszcza w sklepach online można znaleźć całe komplety, które wystarczy rozpakować i ułożyć na stole. Dokupienie elementów oddzielnie to też dobry pomysł, bo pozwala spersonalizować ostateczny kształt zastawy stołowej.

Ogłoszenia
J3M