Zapowiedź rządowego weta wobec wieloletniego budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy oraz pomoc dla przedsiębiorców w ramach Tarczy 6.0 to główne tematy konferencji prasowej online zorganizowanej przez posła Andrzeja Grzyba. Jedno z pytań zadanych parlamentarzyście dotyczyło służby zdrowia, w tym przede wszystkim pomocy dla szpitali covidowych, do których należy obecnie także ostrzeszowski.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Te borykają się bowiem z szeregiem problemów, na przykład z gwałtownym wzrostem ceny za odbiór odpadów medycznych, która wzrosła kilkakrotnie czy też znacząco rosnącymi kosztami sprzątania.

-Zwiększone wpływy w związku ze zwiększoną liczbą pacjentów nie muszą wcale pokryć zwiększonych kosztów stałych – zauważył parlamentarzysta.

Zapytany o przyszłość ostrzeszowskiego szpitala po ustaniu zagrożenia epidemicznego odpowiedział, że największą szkodą byłby brak możliwości przywrócenia działalności wszystkich czterech podstawowych oddziałów.

– Powrót tej działalności to jest też kwestia utrzymania lekarzy specjalistów – dodał. – Mamy przykład z jednego ze szpitali wielkopolskich, który w całości został przeznaczony do leczenia chorych na COVID-19 i wszyscy ginekolodzy złożyli wypowiedzenia i odeszli do innych szpitali, gdzie ich chętnie po prostu wezmą. To rujnuje dostęp do leczenia pacjentów na danym terenie.

A. Grzyb zapowiedział przy tym, że zanosi się na poważne zmiany w przepisach i wprowadzenie ułatwień w zatrudnianiu lekarzy z zagranicy. Czy władze powiatu i Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia mogą liczyć na pomoc ze strony posła?

– To jest szpital, do którego potencjalnie mogę trafić – odparł. – Niezależnie od tego, jakie są opinie o tych szpitalach pierwszego stopnia, uważam, że są to szpitale w najwyższym stopniu bliskie nam jako potencjalnym pacjentom. Do kliniki jest daleko, a do tego szpitala, w razie nadzwyczajnej sytuacji, jest bardzo blisko. ŁŚ

Ogłoszenia
J3M