Okazuje się, że w piątek rano, 12 lutego 2021 r. światowy biegun zimna był w naszym powiecie. O godz. 7.59 i 20 sec. elektroniczny wyświetlacz przed Urzędem Miasta i Gminy w Mikstacie wskazywał temperaturę minus 132 stopnie Celsjusza. To nowy rekord zimna w Polsce – ba, światowy rekord, który może zostać pobity chyba dopiero w nowej epoce lodowcowej. Dotychczas najniższą temperaturę na Ziemi, minus 98 stopni C, zmierzono w 2014 r. na Antarktydzie.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Mróz od tygodni trzyma się mocno a synoptycy prognozują, że taka pogoda utrzyma się w naszym kraju do końca lutego. Minus 8-10 w ciągu dnia i poniżej minus 15 w nocy robi wrażenie, ale to nic, w porównaniu z tym, co pokazał w piątek rano elektroniczny wyświetlacz przed mikstackim magistratem: minus 132 stopnie C. Do tej pory rekord zimna na naszej planecie wynosił… minus 98 stopni C i został zmierzony w 2014 roku na Antarktydzie Wschodniej. Pomiaru dokonano przez 16 urządzeń satelitarnych, a wyniki pomiaru zostały ogłoszone w piśmie “Geophysical Research Letters”. Najniższą temperaturę w Polsce zmierzono w 1940 r. roku w Siedlcach: minus 41 stopni C.

Boję się, że jak dowiedzą się o tym media ogólnopolskie, to zjadą się do nas reporterzy i wozy transmisyjne nie tylko największych polskich stacji, ale także BBC, CNN, Reuter, AFP, TASS, Nowosti czy Al Jazeera. Trzeba będzie dla wszystkich zorganizować ciepłe posiłki, żeby nie zamarzli i stołówkę w sali sportowej, gdzie schronią się przed mrozem, ale damy radę – mówi Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu. – Tak sobie myślę, że w całym tym zdarzeniu „maczał palce” św. Roch, niebieski patron naszego miasta, który chronił mieszkańców w czasach zarazy wieki temu i daje o sobie znać współcześnie, kiedy od roku zmagamy się z pandemią koronawirusa. Być może niskie temperatury i opieka patrona sprawia, że aktualnie nikt w Mikstacie nie choruje na COVID-19. Zastanawiam się, czy wspólnie z naszą posłanką Katarzyną Sójką, która jest także lekarką, nie wystąpić do premiera rządu RP o utworzenie w Mikstacie centralnego magazynu szczepionek na COVID-19. Przy takiej temperaturze w naszym mieście, jaką pokazał termometr w piątek rano, nie trzeba budować specjalnych zamrażarek do przechowywania szczepionek. To by była wielka oszczędność. Boję się tylko, że w weekend może nastąpić ocieplenie. PK

Ogłoszenia
Wawrzyniak