Beta-karoten jest kojarzony z substancją nadającą skórze ciemniejszy kolor. Ten sam barwnik uznaje się za najlepszego strażnika wzroku. To najpopularniejsze, ale niejedyne właściwości beta-karotenu. Czy wiesz, jak wiele korzyści przynosi regularne zażywanie tego karotenoidu? Odkryj jego najciekawsze właściwości.

Jak działa najważniejszy karotenoid?

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Beta-karoten jest najpopularniejszą odmianą karotenoidów, czyli barwników nadających roślinom pomarańczowy, żółty lub czerwony kolor. Istnieje około 600 rodzajów takich substancji – są to także silne przeciwutleniacze posiadające właściwości lecznicze. Organizm człowieka wykorzystuje tylko kilka z nich, a najwięcej korzyści czerpie z beta-karotenu, który wykazuje bardzo dużą aktywność. Jest on prekursorem witaminy A i ulega przetworzeniu tylko w takiej ilości, jaka jest potrzebna do odpowiedniego funkcjonowania narządów. Trudno go przedawkować – nadmiar beta-karotenu jest magazynowany w tkance tłuszczowej oraz skórze, która nabiera charakterystycznego, żółtawego koloru.

Jak beta-karoten wpływa na nasze zdrowie?

Spożywanie dużych ilości pokarmu zawierającego beta-karoten może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Prowitamina A jest znana ze swojego prozdrowotnego działania – dzięki niej wsparcie otrzymuje niemal cały organizm, ponieważ ten barwnik:

  • sprawia, że układ odpornościowy lepiej chroni się przed infekcjami i zakażeniami,
  • jako antyoksydant ochrania przed szkodliwym wpływem wolnych rodników,
  • redukuje negatywne skutki chemioterapii oraz radioterapii,
  • wpływa na obniżenie cholesterolu,
  • chroni przewód pokarmowy i oddechowy przed niebezpiecznymi infekcjami,
  • zapobiega kurzej ślepocie,
  • poprawia kondycję skóry.

Beta-karoten przygotowuje ciało do sezonu letniego – na kilka tygodni przed rozpoczęciem wakacji warto rozpocząć suplementację tego karotenoidu. Dzięki temu opalenizna będzie wyglądać bardzo estetycznie, a skóra zyska dodatkową ochronę przed promieniowaniem UV.

Naturalne źródła beta-karotenu

Chociaż beta-karoten jest naturalnym barwnikiem, to można go znaleźć również owocach i warzywach, które nie są pomarańczowe, żółte lub czerwone. Najpopularniejsze źródła prowitaminy A to:

  • marchew, pomidory i dynia,
  • brzoskwinie, morele, mango, melon, wiśnie i nektaryny,
  • szpinak, brokuły, kalafior, kapusta włoska i sałata,
  • groszek i szparagi.

Wysokie dawki beta-karotenu znajdują się w zielonych warzywach liściastych. W przypadku diety ubogiej w owoce i warzywa należy rozważyć alternatywne źródło prowitaminy A – wygodnym rozwiązaniem może być zażywanie suplementu zawierającego karotenoidy.

Jak rozpoznać niedobór beta-karotenu?

Zbyt niskie stężenie beta-karotenu zazwyczaj daje kilka charakterystycznych objawów. Osoby cierpiące na awitaminozę często zmagają się z kurzą ślepotą, czyli osłabionym widzeniem po zmroku. Niedobór witaminy A wiąże się także z przesuszeniem skóry oraz osłabieniem paznokci i włosów. Dzieci spożywające mało produktów zawierających beta-karoten często rosną wolniej niż ich rówieśnicy, a dorośli z niedoborem mogą zaobserwować poważne problemy z płodnością. W razie podejrzenia awitaminozy należy udać się do lekarza, który ustali przyczynę gorszego samopoczucia. 

Ogłoszenia
J3M