Połącz się z nami
PROSMED2

Ogłoszenia płatne

Czym jest mentalność w sporcie? Wyjaśniamy

Opublikowano

w dniu

[artykuł sponsorowany]

Każdy sportowiec z doświadczenia wie, jak ważny jest mindset, czyli nastawienie psychiczne i jak wielki wpływ potrafi mieć na wyniki. Mentalność to coś, co każda ćwicząca osoba powinna w sobie rozwijać i za moment dowiesz się, na czym to polega!

Mentalność to nie talent, a strategia psychiczna

Jeżeli zastanawiasz się, co to mentalność w sporcie, spieszymy z odpowiedzią. To nic innego, jak zestaw umiejętności psychicznych pomagających w treningach – w osiąganiu wyników, budowaniu formy i umiejętnym znoszeniu porażek.

Nie chodzi tu o to, by być urodzonym zwycięzcą, bowiem wszystko da się wyćwiczyć. Osoby wyjątkowo odporne psychicznie mogą mieć w sporcie łatwiej, jednak doświadczenie profesjonalistów pokazuje, że tak naprawdę każdy powinien uprawiać trening mentalny.

Reklama
Wawrzyniak-sierpien

Mentalność można określić metaforycznie jako mięsień – jeżeli nie jest trenowany, zaczyna słabnąć. Ta analogia doskonale opisuje to, jak osoby zajmujące się sportem powinny postrzegać swoje kompetencje emocjonalne.

Trening mentalny w praktyce

Trening mentalny w praktyce to między innymi zestaw różnych technik szkoleniowych. Jest to na przykład metoda wizualizacji, podczas której Twoim zadaniem jest wyobrażanie sobie najbardziej udanego serwu rakietą, bądź gola wbijanego przeciwnej drużynie.

Inna technika to np. afirmowanie (mam kontrolę, dam radę) czy różne metody oddechowe jak oddychanie 3-7-8 czy pudełkowe.

Trenerzy często zachęcają do prowadzenia dzienników mentalnych, by zawodnik mógł na bieżąco analizować swój stan psychiczny podczas przygotowań, przebiegu ćwiczeń, a także po ogłoszeniu wyników. Szczególnie istotna jest umiejętność radzenia sobie z porażkami – tak, by nie być zdemotywowanym, a nabrać jeszcze więcej determinacji do walki.

Reklama
Wawrzyniak-sierpien

Przykładowo, tenisistka Iga Świątek regularnie wykonuje trening mentalny i poleca tę aktywność wszystkim ćwiczącym. Wielu profesjonalistów uważa tę część ćwiczeń za tak samo rutynowe zajęcie, jak fizyczny trening.

Dobrze jest także rozgrywać w głowie negatywne scenariusze, lecz nie po to, by popaść w paranoję i się w nich zatracić, a po to, by spróbować na sucho odczuć swoje negatywne emocje i się z nimi oswoić. Taktyka jest szeroko polecana przez trenerów.

Kto powinien uprawiać trening mentalny?

Trening mentalny nie jest zaawansowany tylko dla profesjonalistów, wręcz przeciwnie. Skorzystają z niego także dzieci ćwiczące amatorsko, rekreacyjni sportowcy, a także osoby po kontuzjach, których stan psychiczny uległ pogorszeniu.

Taki trening wpływa na motywację, regularność, podnosi morale, chęci do ćwiczeń i wprowadza rutynę dbania o głowę, nie tylko o ciało. Mówi się, że nawet 10 minut treningu mentalnego dziennie może odczuwalnie wpłynąć na Twoje wyniki w sporcie – warto zaufać specjalistom i spróbować tych metod.

Reklama
Wawrzyniak-sierpien

Trening najlepiej odbywać w towarzystwie doświadczonego mentora, który przynajmniej na początku powinien Cię poprowadzić. Z czasem nauczysz się dostosowywać trening mentalny do swoich potrzeb i wykonywać go samodzielnie!

Reklama
w tekst2
Kliknij żeby komentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 1 =

Popularne tematy