Połącz się z nami
PROSMED2

Ogłoszenia płatne

Jak działa krajowy rejestr urzędowy podziału terytorialnego kraju – TERYT?

Opublikowano

w dniu

W skład tak zwanego ZSIN, czyli Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach wchodzi między innymi TERYT. Jest to jawny rejestr publiczny, który stanowi główne źródło oznaczeń terytorialnego podziału kraju.

TERYT jest regulowany przez artykuły 47–49a ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 roku, które określa szczegółowe zasady dotyczące prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju, a także obowiązki organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego.

Załącznik nr 1 do rozporządzenia określa identyfikatory i nazwy jednostek podziału terytorialnego w kraju. Na przykład województwo dolnośląskie otrzymało identyfikator 02. Organy prowadzące urzędowe rejestry i systemy informacyjne administracji publicznej są zobowiązane do stosowania identyfikatorów z rejestru terytorialnego jako obowiązującego standardu identyfikacji terytorialnej i do aktualizacji tych danych po każdej zmianie w rejestrze terytorialnym.

TERYT to skrócona nazwa Krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju, będącego systemem informatycznym i publicznie dostępnym rejestrem. Zawiera dane na temat nieruchomości, co pozwala na stworzenie jednolitego systemu kodowego podziału terytorialnego w całym kraju. TERYT jest częścią Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN). Sam system TERYT nie zawiera danych o właścicielach nieruchomości ani o numerach ksiąg wieczystych, ale może je pozyskiwać z systemu ZSIN, do którego należy.

Reklama
Befit

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego współpracuje z różnymi jednostkami i organami, szczególnie z urzędami statystycznymi. Do ich obowiązków należy:

  • prowadzenie i aktualizacja systemów: rejonów statystycznych, obwodów spisowych oraz identyfikacji adresowej ulic, nieruchomości, budynków i mieszkań, w tym:
  • zbieranie, symbolizacja i tworzenie zbiorów danych dotyczących przyrostów i ubytków mieszkaniowych oraz ich aktualizacja,
  • aktualizacja bazy danych systemu identyfikacji adresowej obejmująca zmiany w podziale terytorialnym, w tym zmiany w nazwach miejscowości i ulic oraz numeracji budynków i mieszkań,
  • aktualizacja map i szkiców sytuacyjnych,
  • analiza zmian w nazewnictwie ulic i placów oraz przygotowywanie zbiorów korekt do centralnego katalogu ulic,
  • opracowywanie, we współpracy z gminami, załączników do protokołów zdawczo-odbiorczych, zawierających dane o obszarach przekazywanych w związku ze zmianami w podziale terytorialnym,
  • udostępnianie danych z rejestru terytorialnego w obrębie województwa.
Reklama
w tekst2
Kliknij żeby komentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiem − cztery =

Popularne tematy