Straż Miejska w Ostrzeszowie zidentyfikowała sprawcę uszkodzenia jednej pergoli zamontowanej na terenie Parku Jana Pawła II. To mieszkaniec gminy Kępno, uczeń jednej z miejscowych szkół średnich. Decydujące znacznie miały nagrania z monitoringu, którego sieć w najbliższym czasie ma się znacząco poszerzyć.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Do aktu wandalizmu doszło w połowie października. W trakcie czynności porządkowych, pracownicy na terenie parku zauważyli połamaną pergolę, której koszt zakupu wynosił 3.800 złotych – mówi komendant Straży Miejskiej w Ostrzeszowie Sławomir Grzegorowski. – Przy sprawdzaniu monitoringu zauważono grupę młodzieży i konkretną osobę, młodego człowieka, który kopał tę pergolę. Z jego zdjęciem udano się do szkół. W jednej z nich znaleziono tego ucznia. Kiedy okazało się, że to nieletni sprawę przekazano do dalszego prowadzenie policji.

Jak się dowiedzieliśmy, burmistrz Patryk Jędrowiak złoży wniosek o ściganie sprawcy, a to oznacza, że nastolatek odpowie za swój czyn przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich. Być może wszystko uszłoby mu płazem, gdyby nie fakt, że w Parku Jana Pawła II zainstalowane są kamery.

Monitoring bardzo sprawdza się na terenie miasta, w takich sytuacjach i podobnych. Policja bardzo często korzysta z naszego monitoringu przekonuje S. Grzegorowski.

Nic więc dziwnego, że w planach jest systematyczne poszerzanie jego sieci. Zgodnie z opracowanymi projektami i podpisanymi umowami po 14 nowych kamer pojawi się w rewitalizowanym Parku im. Kosynierów oraz skateparku powstającym na ulicy Norweskiej. Oprócz tego, na rozstrzygnięcie czeka zapytanie ofertowe dotyczące ich montażu kolejnych dwunastu w różnych punktach miasta, w tym na skrzyżowaniu ulic Zamkowej i Gorgolewskiego (teren byłej Szkoły Rolniczej), na skrzyżowaniu Sienkiewicza z Kolejową oraz na skrzyżowaniu ulicy Powstańców Wielkopolskich z Kaliską. W opinii komendanta Grzegorowskiego to jednak wciąż zbyt mało, by mówić o optymalnym poziomie bezpieczeństwa.

Chciałbym jeszcze, aby kamery były umieszczone na przykład w rejonie ulic Kościuszki i Sportowej, na skrzyżowaniu przy Zespole Szkół nr 1 – sugeruje. W okolicach ulicy Przemysłowej i Zespołu Szkół nr 2, w rejonie ulicy Łąkowej i targowiska oraz na terenie ulicy Grunwaldzkiej.

Należy się więc spodziewać, że z czasem Ostrzeszów będzie miastem coraz bardziej monitorowanym. ŁŚ

Ogłoszenia
J3M