Połącz się z nami
top

Aktualności

Rok Pamięci Leona Nalepy w gminie Kraszewice

Opublikowano

w dniu

Rok 2025 ustanowiony został w gminie Kraszewice Rokiem Pamięci Leona Nalepy. W ten sposób tamtejszy samorząd postanowił uczcić 40 rocznicę śmierci wybitnego pedagoga i społecznika, kierownika Publicznej Szkoły Powszechnej w latach 1921-1953. Stało się to na mocy uchwały podjętej na ostatnim posiedzeniu Rady Gminy.

Leon Nalepa urodził się 31 marca 1896 roku w Przyworach w gminie Czastary. 15 marca 1919 roku został mianowany na nauczyciela w miejscowości Dębicze. Brał udział w wojnie 1919/1920. W roku 1921 wrócił do Dębiczy, a stamtąd, na własną prośbę, został przeniesiony do Kraszewic, gdzie objął stanowisko kierownika miejscowej szkoły.

Wspaniały nauczyciel, wychowawca wielu pokoleń, animator życia kulturalnego naszej gminy – mówiła radna Elżbieta Kędzia. W pamięci mieszkańców zapisał się jako wspaniały człowiek, nauczyciel, przewodnik, społecznik, organizator. W czasie II wojny światowej członek Armii Krajowej i Polskiej Organizacji Wojskowej. Leon Nalepa swą postawą i działalnością społeczną przyczynił się do zachowania tożsamości narodowej, szczególnie w trudnych czasach II wojny światowej. Prowadził tajne nauczanie, hodowla jedwabników stała się parawanem tajnej szkółki. Było to kluczowe działanie w ochronie języka polskiego, kultury i tradycji w czasach, gdy okupanci dążyli do wynarodowienia Polaków.

W roku 1953, a więc po 32 latach pracy, został zmuszony przez władze oświatowe do opuszczenia Kraszewic. Otrzymał posadę kierownika szkoły w Ostrowie Kaliskim. Tam po trzech latach za wyróżniającą pracę uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po uzyskaniu praw emerytalnych w 1969 roku opuścił Ostrów Kaliski i przeniósł się do Kuźnicy Grabowskiej, gdzie jego syn Kazimierz był kierownikiem szkoły. Tam jeszcze pracował jako nauczyciel kontraktowy w wymiarze ośmiu godzin tygodniowo. Łącznie w zawodzie nauczycielskim przepracował 52 lata. W ramach reorganizacji szkolnictwa i likwidacji siedmioklasowej szkoły w Kuźnicy Grabowskiej przeprowadził się do Ostrzeszowa i tam zajmował się ogrodem i pszczołami do końca życia. Leon Nalepa zmarł 15 lipca 1985 roku w Ostrzeszowie i został pochowany na tamtejszym cmentarzu. ŁŚ

Reklama
J3M

fot. http://szkicehistoryczne.blogspot.com

Reklama
J3M
1 komentarz

1 komentarz

  1. Jerzy Krzywaźnia

    2025-02-07 at 11:00

    Polecam także publikacje Wspomnienia Leona Nalepy pod adresem https://szkicehistoryczne.blogspot.com/2025/02/wspomnienia-leona-nalepy-1896-1985.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + dziewiętnaście =

Popularne tematy