Ogłoszenia płatne
LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ
Od 24 do 30.01.2024 roku trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Ta szlachetna inicjatywa organizowana jest już po raz 10 i ma na celu podkreślenie szczególnej roli badań profilaktycznych, które chronią i ratują życie kobiet.
Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę „rak szyjki macicy”, a połowa z nich przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego wykrycia. Jednak wcale tak być nie musi!
Mamy szanse na długie i zdrowe życie dla nas samych, dla naszych rodzin i przyjaciół.
Najważniejsza jest PROFILAKTYKA – przekonuje mgr Lidia Gajewska, specjalista cytomorfologii medycznej, diagnosta laboratoryjny, członek Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, współwłaściciel NZOZ CYTODIAGNOSTIC Gajewscy sp. j.
Rak szyjki macicy jest jednym z tych nowotworów, który nie daje objawów, rozwija się długo i bezboleśnie. Pozostaje utajony od 3 do 10 lat. Dotyczy 1,4 miliona kobiet na świecie. Każdego roku ponad 500 tys. kobiet zapada na tę chorobę, a około 300 tys. niestety umiera. W 90% rak szyjki macicy spowodowany jest wirusem HPV (Human Papilloma Virus) brodawczaka ludzkiego, który przenoszony jest drogą płciową. Jego bezpośrednią przyczyną jest przetrwałe zakażenie onkogennymi odmianami wirusa, które uszkadzają komórki nabłonka.
Zakażenie HPV jest bardzo częste, 80% kobiet aktywnych seksualnie przynajmniej raz w życiu miało kontakt wirusem.
Większość zakażeń ustępuje samoistnie. Jednak zagrożenie stanowią zakażenia przetrwałe, które niediagnozowane mogą przekształcić się w raka szyjki macicy.
Mamy wiek XXI i mamy ratunek!
Rak szyjki macicy jest jednym z tych nowotworów, gdzie znana jest PROFILAKTYKA zarówno pierwotna, czyli szczepienia, jak i wtórna, czyli coroczne badanie ginekologiczne i wykonywanie badań cytologicznych oraz testów HPV.
Cytologia umożliwia wykrycie choroby na wczesnym etapie i daje szanse na długie i zdrowe życie.
Cytologia pozwala na wykrycie zmian na szyjce oraz wszystkich stanów zapalnych.
Od kilku lat cytologia opisywana jest wg systemu Bethesda, a w razie wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości wykonuje się dodatkowe badanie, które uściśla kierunek leczenia. Badaniem takim jest kolposkopia, która oceni podłoże zmiany, obecność nieprawidłowych naczyń oraz pomoże określić miejsce pobrania wycinka.
Cytologia pobierana w gabinecie ginekologicznym może być konwencjonalna lub płynna, zwana cienkowarstwową. Najważniejsze jest jednak, by przyjść do gabinetu ginekologicznego i wykonać badanie każdego roku czyniąc tym samym krok ku zdrowiu.
Jak pokazują dane, na terenie Unii Europejskiej rak szyjki macicy to drugi najczęściej występujący nowotwór u kobiet w wieku 15-44 lat (wyprzedza go jedynie rak piersi).
Według statystyk z 2020 roku w Europie rak szyjki macicy zajmuje 9. miejsce pod względem zachorowalności i 10. miejsce pod względem umieralności.
O raku szyjki macicy musimy wiedzieć, że zachorowalność na niego wzrasta z wiekiem i nie jest uwarunkowana genetycznie. Najczęściej diagnozowany jest u kobiet między 35-65 rokiem życia. W 80% nowotworów jest to rak płaskonabłonkowy szyjki macicy. W Polsce kobiety mogą korzystać z szeroko pojętej profilaktyki, jeśli wybierają zdrowie i życie.
Placówka NZOZ CYTODIAGNOSTIC Gajewscy sp. j. działająca w Ostrzeszowie przy ul. Powstańców Wielkopolskich 15a wykonuje w ramach profilaktyki prozdrowotnej następujące usługi: badania ginekologiczne, wymazy cytologiczne, usg jamy transwaginalne oraz kolposkopie.
Problem raka szyjki macicy nie może być kwestią wstydliwą i unikaną. Wiedza o istnieniu zagrożenia zakażeniem wirusem HPV i jego konsekwencji powinna być częścią rozmów młodych ludzi wkraczających w dorosłość. Dostępne obecnie sposoby profilaktyki wtórnej, czyli badania cytologiczne służą zdrowiu każdej kobiety i należy o nich pamiętać.
Nie możemy zapominać także o profilaktyce pierwotnej, czyli o szczepieniach dla dziewcząt i chłopców, które obecnie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i można z nich skorzystać w poradniach lekarzy rodzinnych.
Dbajmy o siebie i swoje zdrowie, badajmy się. Nie dajmy się rakowi.
-
Aktualności1 tydzień temu
Ulica Leśna w Ostrzeszowie zablokowana. Trwa reanimacja kierowcy AKTUALIZACJA
-
Aktualności2 miesiące temu
Tragiczny wypadek drogowy. Zginął 31-letni mieszkaniec gminy Kobyla Góra
-
Aktualności1 miesiąc temu
Jubileusze Małżeńskie w Gminie Doruchów
-
Aktualności20 godzin temu
Potrąciła rowerzystę, uciekła i próbowała zatrzeć ślady [AKTUALIZACJA]
-
Aktualności4 tygodnie temu
Zawieszono zajęcia w szkole w Niedźwiedziu. Powodem względy bezpieczeństwa [AKTUALIZACJA]
-
Aktualności1 miesiąc temu
Obwieszczenie o licytacji
-
Aktualności1 miesiąc temu
Wypadek w Rojowie. Motocyklista trafił do szpitala
-
Aktualności1 miesiąc temu
Nagrodzono najaktywniejsze sołectwa z południowej Wielkopolski
Najnowsze komentarze