Regularne badanie piersi należy do niezbędnej profilaktyki zdrowia u kobiet. Badanie pozwala wykryć wczesne stadium raka piersi i inne nowotwory. Jakie są rodzaje badań piersi i jak często należy je wykonywać, aby zadbać o swoje zdrowie?

Rak piersi jest jednym z najbardziej złośliwych i niebezpiecznych nowotworów, który w przypadku kobiet odpowiada za ponad 20% zgonów z powodów onkologicznych. Takie statystyki sprawiają, że szczególnie istotna staje się profilaktyka pozwalająca na odpowiednio wczesne rozpoznanie zagrożenia. Jak podkreślają lekarze onkolodzy, we wstępnym stadium choroby każdy nowotwór piersi jest całkowicie uleczalny. Jak często należy więc wykonywać badania?

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Jak często badać piersi?

Samodzielne badania piersi w domu powinno wykonywać się przynajmniej raz w miesiącu. Dodatkowo każda kobieta po 30. roku życia powinna raz w roku wykonać USG piersi. Po 45. roku życia podstawowym narzędziem diagnostycznym staje się mammografia. Na czym polega każda z tych metod i jak prawidłowo wykonać samodzielne badanie piersi w domu?

Samodzielne badanie piersi

Zgodnie z zaleceniami profilaktyki zdrowia piersi, każda dorosła kobieta powinna przynajmniej raz na miesiąc (30 dni) wykonać samodzielne badanie piersi w domu. Badanie przeprowadza się wzrokowo i dotykowo. Aby wykonać badanie wzrokowe, należy stanąć w dobrze oświetlonym miejscu przed lustrem i obejrzeć piersi z różnej perspektywy i w różnych pozycjach:

  • stojąc w pozycji wyprostowanej przodem do lustra;
  • pochylając tułów do przodu;
  • opierając ręce na biodrach i napinając mięśnie klatki piersiowej;
  • z profilu z rękami splecionymi na karku.

Powodem do niepokoju powinny być wszelkie anomalie w wyglądzie piersi. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak nierównomierne napięcie skóry, wybrzuszenia, wydzielina z sutka lub zmieniony, nierównomierny koloryt. Oprócz piersi należy także dokładnie obejrzeć węzły chłonne pod pachami.

Badanie dotykowe wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. Prawą pierś bada się lewą dłonią, po ułożeniu prawej ręki za głową i odwrotnie. Badanie wykonuje się ruchami okrężnymi, które zataczają coraz większe koła od sutka do krawędzi piersi. Czynność należy wykonać bardzo dokładnie, nie pomijając nawet 1 cm skóry. Innym sposobem są ruchy promieniste (od sutka) lub podłużne (z góry na dół). Podczas badania dotykowego, należy uwzględnić także pachy.

Badanie USG piersi

USG piersi to badanie zalecane kobietom po 30. roku życia. Badanie za pomocą aparatu ultradźwiękowego należy wykonać raz na 12 miesięcy. Emitowane przez urządzenie fale, odbijają się od tkanek piersi dając pełen obraz jej struktur. Obserwujący monitor lekarz jest w ten sposób w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Badanie wykonuje się zarówno profilaktycznie, jak i diagnostycznie w celu potwierdzenia lub wykluczenia podejrzeń. Badanie jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Badanie USG zdecydowanie lepiej sprawdza się w przypadku niewielkich piersi o zwartej gęstości. Z tego powodu kobietom po 45. roku życia, kiedy struktura piersi się zmienia, zalecana jest mammografia.

Mammografia

Drugim podstawowym badaniem jest mammografia. Jest to nieco bardziej inwazyjna metoda, w której wykorzystywane są promienie rentgenowskie. W uproszczeniu można więc powiedzieć, że jest to prześwietlenie piersi. Metoda ma opinię skutecznej i precyzyjnej. Uzyskany w ten sposób obraz pozwala na wykrycie nawet bardzo niewielkich zmian nowotworowych. Mammografia jest zalecana kobietom po 45. roku życia, co pozostaje w związku ze zmianą w strukturze ich piersi, które są w większości zbudowane z tkanki tłuszczowej, a nie gruczołowej jak w przypadku młodszych pań. W odróżnieniu od USG piersi, badanie mammograficzne jest nieco bolesne. Każda z piersi zostaje ściśnięta płytkami aparatu rentgenowskiego. Prześwietlenie nie jest także obojętne dla organizmu. Z tego powodu mammografię zaleca się wykonywać raz w roku.

Ogłoszenia
J3M