Połącz się z nami
top

Ogłoszenia płatne

Dlaczego kryptowaluty mają wartość? Wyjaśniamy

Opublikowano

w dniu

Dlaczego za niektóre kryptowaluty inwestorzy są w stanie zapłacić dziesiątki tysięcy dolarów, a inne kosztują zaledwie kilka centów? Z jakiego powodu cyfrowe aktywa w ogóle mają jakąkolwiek wartość? Dowiedz się więcej o prawach popytu i podaży, które rządzą światem kryptowalut!

Kryptowaluta a pieniądz fiducjarny

Wszystko sprowadza się do podaży i popytu – jeśli jest czegoś dużo, wartość tej rzeczy spada. Z drugiej strony, jeśli dostęp do danego towaru staje się ograniczony, od razu zyskuje on na wartości. To samo dotyczy niektórych kryptowalut dostępnych na giełdach takich jak Kraken (sprawdź Kraken opinie).

Pomyśl o walutach, do których jesteś przyzwyczajony – niezależnie od tego, czy masz je w portfelu, czy na koncie bankowym. Są to fizyczne pieniądze emitowane przez rząd, na przykład banknoty lub monety. Nazywa się je walutą fiducjarną, czyli „fiat”.

Fiat to waluta emitowana przez rząd, która nie jest zabezpieczona towarem fizycznym takim jak złoto czy srebro. Zamiast tego rząd wspiera emitowaną przez siebie walutę i zachowuje możliwość nakładania podatków. Wartość waluty fiducjarnej jest powiązana z podażą i popytem oraz stabilnością rządu, który ją emituje.

Reklama
Zyczenia 3

Pieniądz fiducjarny jest wspierany przez emitujące go organy. Dlatego, zamiast gromadzić zapasy złota lub srebra, mogą one drukować więcej środków i stymulować podaż. Jednak muszą uważać, aby nie wydrukować za dużo, ponieważ może to skutkować hiperinflacją – gwałtownym, nadmiernym wzrostem cen w gospodarce.

Co nadaje kryptowalucie wartość?

Czym cyfrowe aktywa różnią się od walut fiducjarnych? Co wpływa na kwestie takie jak Bitcoin cena? Oto kilka kryptowalutowych filarów!

  • Niedobór – większość kryptowalut ma ograniczoną podaż. Na przykład twórca Bitcoina postanowił, że będzie istnieć jedynie 21 milionów tokenów. Obecnie podaż Bitcoinów wynosi około 18 milionów. Co cztery lata tempo tworzenia Bitcoinów spada o połowę. Ze względu na ciągłe wypuszczanie tokenów, wydobywanie monet zyskuje na popularności.

  • Podzielność – wiele cyfrowych walut można podzielić na mniejsze jednostki. Wspomniany Bitcoin jest podzielny do ośmiu miejsc po przecinku. Najmniejsza jednostka to 0,00000001 Bitcoina – nazywana jest „Satoshi”. Umożliwia to dystrybucję biliardów pojedynczych jednostek na całym świecie.

  • Użyteczność – jednym z największych czynników sukcesu kryptowalut jest technologia blockchain, na której są zbudowane. To zdecentralizowany system, w którym użytkownicy nie muszą nawet znać swoich danych, by wszystko działało poprawnie. Każdy ma równy udział w informacjach i niezwykle trudno jest na nie wpłynąć.

  • Podrabianie – jest niezwykle trudne ze względu na skomplikowany, zdecentralizowany system księgi blockchain. Przestępca musiałby w zasadzie zmylić wszystkich użytkowników sieci kryptograficznej. Wszelkie ataki na blockchain wymagałyby przytłaczającej ilości wysiłku, pieniędzy i mocy obliczeniowej.

Chcesz zacząć inwestować w wartościowe aktywa? Kryptowaluty mogą być świetną opcją na start. Ale pamiętaj – inwestuj tylko tyle, ile jesteś w stanie stracić!

Reklama
Zyczenia 3
Reklama
J3M
Kliknij żeby komentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + dziesięć =

Popularne tematy