Wydarzenia
Nagła choroba w majówkę? Sprawdź, gdzie uzyskasz pomoc
Nadchodzi długi weekend majowy. W środę (1 maja) i od piątku do niedzieli (3-5 maja) opiekę medyczną uzyskamy w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W czwartek, 2 maja poradnie podstawowej opieki zdrowotnej są czynne, jak w każdy dzień roboczy.
W Wielkopolsce funkcjonują 42 punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli tzw. wieczorynki. To do nich powinniśmy się zgłaszać w razie nagłego zachorowania, kiedy nieczynne są poradnie lekarzy rodzinnych.
W czasie najbliższej majówki punkty NiŚOZ:
- będą czynne od godz. 18 we wtorek, 30 kwietnia do godz. 8 w czwartek, 2 maja;
- w czwartek poradnie lekarzy rodzinnych będą czynne normalnie;
- a od godz. 18 opiekę medyczną ponownie będziemy mogli znaleźć w wieczorynkach i tak będzie przez cały piątek i weekend (od 3 do 5 maja).
Infekcja, ból brzucha, biegunka, wymioty, zaostrzenie choroby przewlekłej – m.in. w takich sytuacjach możemy otrzymać pomoc w wieczorynce. Jeśli dotychczas zastosowane leki nie przynoszą poprawy, a my obawiamy się, że oczekiwanie na otwarcie poradni POZ niekorzystnie wpłynie na nasz stan zdrowia – powinniśmy zgłosić się do punktu NiŚOZ.
Do wizyty nie jest potrzebne skierowanie, nie obowiązuje też rejonizacja. Oznacza to, że jeśli wyjeżdżamy na majówkę to pomoc w wieczorynce możemy uzyskać niezależnie od miejsca, w którym się zgłosimy. Inaczej sprawa ma się w przypadku wizyt wyjazdowych. Jeśli chcemy umówić wizytę domową – powinniśmy sprawdzić, w rejonie którego punktu NiŚOZ się znajdujemy. Przeważnie rejon wyjazdowy pokrywa się z granicami powiatu. Wyjątkiem jest Poznań i powiat poznański (tu wieczorynek jest łącznie 10) oraz powiaty czarnkowsko-trzcianecki i pilski (po dwa punkty NiŚOZ).
W wieczorynkach możemy bezpłatnie uzyskać poradę lekarską i pielęgniarską. Pacjentowi przysługują również zabiegi pielęgniarskie (jak np. podanie zastrzyku), wystawienie zwolnienia lekarskiego w uzasadnionym przypadku czy wystawienie e-recepty na niezbędne leki. Poradnia NiŚOZ nie jest właściwym miejscem na wizytę kontrolną czy otrzymanie zaświadczenie o stanie zdrowia.
Adresy placówek nocnej i świątecznej opieki w Wielkopolsce wraz z mapą rejonów wyjazdowych, a także adresy Izb Przyjęć i Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych dostępne są na stronie: http://nfz-poznan.pl/page.php/1/0/show/7425/.
W przypadkach zagrożenia zdrowia lub życia, kiedy obserwujemy u siebie lub kogoś np. objawy zawału czy udaru nie powinniśmy udawać się do wieczorynki, ale od razu szukać pomocy w Izbie Przyjęć lub Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Możemy się tam zgłosić osobiście (nie obowiązuje rejonizacja, ani wymóg skierowania) lub pod numerami 112 i 999 (rekomendowany) wezwać zespół ratownictwa medycznego, który udzieli pomocy i przetransportuje do właściwej IP lub SORu.
Przypominamy, że pod numerem 800 190 590 działa bezpłatnie Telefoniczna Informacja Pacjenta. Przez całą dobę, siedem dni w tygodniu dyżurują tam nasi konsultanci, którzy mogą m.in. wskazać najbliższą placówkę NiŚOZ lub szpital. NFZ
fot. sxc.hu
-
Wydarzenia1 rok temu
Samochód wypadł z drogi i zapalił się. Nie żyje 17-latek AKTUALIZACJA
-
Wideo1 rok temu
Ruszyła rewitalizacja parku. Część mieszkańców protestuje FILM
-
Wydarzenia2 lata temu
Pracownicy oddziału ginekologiczno-położniczego nie składają broni. Apelują do mieszkańców powiatu
-
Wideo2 lata temu
Co dalej ze szpitalem? Rada nadzorcza zdecydowała FILM
-
Wideo2 lata temu
Ciemne chmury nad szpitalem. Ograniczenie działalności przesądzone? FILM
-
Aktualności10 godzin temu
15-latek trafił do szpitala
-
Wydarzenia2 lata temu
Rada Miejska w obronie Jana Pawła II
-
Aktualności11 godzin temu
Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Grabowie nad Prosną ma już 60 lat!
Najnowsze komentarze