Od piątkowego wieczora na terenie gminy Doruchów trwają poszukiwania byka, który uciekł z jednego z gospodarstw w miejscowości Mechnice. W specjalnym komunikacie Urząd Gminy apeluje o wzmożoną uwagę i kontakt ze strażą pożarną w przypadku zauważenia zwierzęcia. Doradza się także ostrożność, ponieważ w sytuacji zagrożenia byk może być niebezpieczny.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Sprawa jest utrudniona, ponieważ kukurydza nie jest skoszona i on ma się gdzie schować – powiedział nam bryg. Tomasz Jabłoński z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie. – Jest to byk ważący około 400 kg, a więc zwierzę trudne do pochwycenia. Trzykrotnie podjęta próba niestety zakończyła się fiaskiem. Byk cały czas się przemieszcza i ucieka w kukurydzę i praktycznie niemożliwe jest jego znalezienie i schwytanie.

W związku z tym podjęto decyzję o przerwaniu poszukiwań.

Czekamy na chwilę, kiedy byk pojawi się na otwartej przestrzeni – dodaje T. Jabłoński.

Kiedy tak się stanie, planowane jest oddanie w jego kierunku strzału ze środkiem usypiającym, a następnie przewiezienie do gospodarstwa. Właściciel jest w stałym kontakcie z weterynarzem. W pierwszej fazie poszukiwań w akcję zaangażowani byli mieszkańcy Mechnic, wspierani m.in. przez leśniczego. Później swoje działania rozpoczęło OSP Doruchów w sile 36 druhów.

Wszystkie trzy miejsca jego potencjalnego przebywania są w odległości kilku kilometrów od siebie, więc jest pewne, że się przemieszcza – ujawnia brygadier. – Ostatnio był namierzony na polu kukurydzy o powierzchni około 6ha. Jest duże prawdopodobieństwo, że nadal tam przebywa, ale wejście jest po prostu niebezpieczne.

Stąd apel o niezwłoczne informowanie służb w przypadku zauważenie uciekiniera na otwartej przestrzeni. ŁŚ

Ogłoszenia
J3M