Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji WIEŻA 1916 i Ostrzeszowskie Centrum Kultury 4 marca organizują spotkanie z fotoreporterem i dokumentalistą „Chicago Tribune” Zbigniewem Bzdakiem.

4 marca 2024, godz. 17.00 | Sala kameralna

Zbigniew Bzdak urodził się w 1955 roku w Radomsku. Mieszka w stanie Michigan w USA.

W latach 1970., studiując fizykę jądrową na AGH w Krakowie, współpracował ze Studencką Agencją Fotograficzną i pismami: „Magazyn Studencki”, „Student”, „Politechnik”, „Razem” oraz był współzałożycielem Grupy Twórczej SEM.

W 1979 roku wyjechał z Polski jako fotograf z ekspedycją kajakową do Meksyku i Peru, gdzie dokumentował eksplorację nieznanych rzek Ameryki Łacińskiej. Jego zdjęcia z pierwszego przepłynięcia Amazonki od źródeł do oceanu zostały opublikowane w 1987 r. przez „National Geographic” oraz w książce Joe Kane Running the Amazon. Współpracował z „National Geographic”, fotografując wyprawy kajakowe do najgłębszego kanionu na świecie Colca w Peru opublikowane w magazynie w 1993 roku.

W latach 1980. mieszkał w stanie Wyoming w USA, gdzie byt fotoreporterem w „Casper Star-Tribune”. W 1990 roku wydal album pt. Living in Wyoming, Settling for More, z tekstem Susan Anderson, który otrzymał tytuł książki roku magazynu „Communication Arts” (1991).

W 1991 roku przeprowadził się do Chicago, gdzie pracował dla „The Times”, a później dla projektu dokumentalnego CITY 2000. Prowadził zajęcia z fotografii na Columbia College Chicago, a następnie w 2002 roku został fotoreporterem „Chicago Tribune”. Fotografował kampanię wyborczą Baracka Obamy i jego pierwsze miesiące w Białym Domu.

Wielokrotnie nagradzany w konkursach prasowych. W 2015 roku otrzymał nagrodę Emmy za film dokumentalny pt. Kenwood’s Journey.

https://bzdak.myportfolio.com

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski