Kiedy 20 lat temu zakładano Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bobrowniki nikt nie przypuszczał, że dane mu będzie doczekać tak doniosłego jubileuszu. Wtedy liczyło się tylko uchronienie przez likwidacją miejscowej szkoły podstawowej. Po dwóch dekadach lista sukcesów jest znacznie dłuższa, o czym można się było przekonać podczas rocznicowej uroczystości, zorganizowanej 26 września.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Początki organizacji sięgają roku 2000, kiedy pojawiły się zamiary likwidacji pięciu małych wiejskich szkół na terenie gminy Grabów. O ile w innych miejscowościach plany te udało się zrealizować, to w Bobrownikach postanowiono zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. Sposobem miało być powołanie do życia stowarzyszenie, które przejęłoby rolę organu prowadzącego szkołę. Na czele grupy inicjatywnej stanął obecny radny Rady Powiatu Ignacy Śmiatacz. Podjęte starania poskutkowały utworzeniem organizacji i podjęcie przez Radę Miejską uchwały otwierającej drogę do przejęcia przez nią szkoły. Był to pierwszy taki przypadek w powiecie ostrzeszowskim. Aktualnie do placówki uczęszcza 33 dzieci, 17 do grupy przedszkolnej, 5 do zerówki, 8 do klasy pierwszej, a 3 do klasy trzeciej. Dyrektorem jest Dorota Kusińska Kamińska.

Stawiamy na przedszkole, okazuje się, że to jest nasza przyszłość – mówiła Sylwia Kubiaczyk, członek Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Bobrowniki. Mamy nadzieję, że jeżeli przedszkole tutaj będzie t przy nim nasza mała szkoła będzie miała rację bytu. O 1 września 2021 roku w szkole zaczął funkcjonować 9-godzinny oddział przedszkolny. Oddziały przedszkolne zajmują obecnie cały parter naszego budynku. Klasy szkolne znajdować się będą na piętrze. Idąc za potrzebami rodziców wydłużyliśmy pracę placówki z pięciu do dziewięciu godzin, a dzięki poparciu pana burmistrza i Rady Miejskiej Grabowa nad Prosną mamy nadzieję, że uda się w takiej formie z poprawnym wynikiem ekonomicznym.

Zaproszenie na urodzinową uroczystość przyjęło liczne grono znamienitych gości.

Dwadzieścia lat temu, kiedy następowały zmiany na mapach edukacyjnych trzeba było podjąć trudną decyzję – powiedział wicemarszałek województwa wielkopolskiego K. Grabowski. – Dzisiaj z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że nie tylko trudną, ale słuszną. Widzimy, że szkoła funkcjonuje, rozwija się, a przede wszystkim służy mieszkańcom Bobrownik. To jest bardzo ważne. Cieszy fakt, że cały czas macie państwo pomysły jak funkcjonować.

Z gratulacjami i wyrazami uznania pospieszył też starosta Lech Janicki.

Stowarzyszenie powstało po to, żeby poprowadzić szkołę i żeby miejscowość Bobrowniki zachowała swoją tożsamość. I jest ta tożsamość podkreślił. Już niewiele takich szkół pozostało w małych miejscowościach, których społeczności do tego stopnia się zmobilizowały, żeby stworzyć ramy organizacyjne i potrafić to realizować dla swojego pożytku i z własnej potrzeby.

Burmistrz gminy Grabów złożył natomiast bardzo ważną deklarację.

Chciałbym zapewnić, że będę wspierał i liczę również na wsparcie ze strony Rady Miejskiej, pana starosty i pana marszałka. Będziemy robili wszystko, żeby ta szkoła istniała kolejne dwadzieścia lat albo i dłużej. Możecie liczyć na moje wsparcie – przekonywał.

Jubileuszową imprezę uświetniły występy uczniów Szkoły Podstawowej, okolicznościowa wystawa i, rzecz jasna, urodzinowy tort. Po części oficjalnej rozpoczął się natomiast rodzinny festyn, w trakcie którego dzieci korzystały z licznych atrakcji i zabaw, a dorośli ustawiali się w długiej kolejce do stoiska miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Ogłoszenia