Broń maszynową i niedotkniętą rdzą amunicję. Takie znaleziska w trakcie remontu pomieszczenia gospodarczego znalazł właściciel posesji położonej w Salamonach (gm. Czajków).

- W miniony czwartek policjanci z KPP Ostrzeszów, udali się do miejscowości Salamony gm. Czajków, gdzie właściciel prywatnej posesji zgłosił znalezienie skrzyni z amunicją - relacjonują ostrzeszowscy policjanci. - Okazało się, że podczas prac budowlanych w pomieszczeniu gospodarczym, właściciel posesji wykopał metalową skrzynię, w której znajdowała się amunicja wojenna od broni maszynowej. Amunicja została bardzo dokładnie zakonserwowana zanim została zakopana i - pomimo upływu lat - zachowała się w bardzo dobrym stanie technicznym, można by rzec, że w stanie do dalszego użytku.

Na miejsce przyjechali żołnierze z patrolu rozminowania saperskiego w Brzegu. - W piątek 17 stycznia patrol rozminowania ujawnił na posesji kolejne przedmioty pochodzące z okresu wojennego - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie ostrzeszowskiej komendy. - Wśród nich broń maszynowa, która w znacznym stopniu uległa rozkładowi, szczególnie w części drewnianej. W całości zachowała się lufa. Znaleziono również kolejne sztuki amunicji. Łącznie wykopano 313 szt. amunicji strzeleckiej oraz lufę karabinu.

Powojenne znaleziska zostały zabezpieczone przez patrol saperski.