Co (i kto) łączy Mikstat ze stolicą Dolnego Śląska? Gdzie szukać mikstackich śladów i wątków we Wrocławiu? Dlaczego warto zobaczyć romańską świątynię w Kotłowie? Odpowiedzi na te pytania padły podczas niedawnej wizyty młodych harcerek w gabinecie burmistrza Mikstatu.

W lipcu w Marydole koło Niedźwiedzia swój obóz rozbiły harcerki z Dolnego Śląska. Jego organizatorem jest ruch Skauci Europy, czyli Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W ramach poznawania okolicznych miejscowości jeden z zastępów wrocławskich skautów we wtorek, 9 lipca, dotarł do Mikstatu, gdzie złożył wizytę burmistrzowi Henrykowi Zielińskiemu. Podczas spotkania włodarz miasta przybliżył młodym druhnom kilka wątków historycznych, łączących Mikstat z Wrocławiem i zaprosił do zwiedzenia romańskiego kościoła w Kotłowie, najstarszego zabytku sakralnego na południu Wielkopolski. Oprowadzając druhny po Kotłowskiej świątyni i wzgórzu cmentarnym, burmistrz Zieliński przypomniał także postać fundatora tego kościoła, śląskiego możnowładcy Piotra Włostowica, XII-wiecznego palatyna księcia Bolesława Krzywoustego.

Na pamiątkę wizyty w Mikstacie Henryk Zieliński zaprosił młode wrocławianki do wspólnego zdjęcia na tle historycznego portalu upamiętniającego 650-lecie królewskiego miasta Mikstat. PK