Nauka zdalna to duże wyzwanie zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców oraz nauczycieli. Wiele osób ma poważne problemy z dostosowaniem się do zupełnie nowych, trudnych warunków. Warto więc skorzystać ze wsparcia fachowców. Swoją pomoc oferuje Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Ostrzeszowie.

 Na początek ważna informacja. W związku z sytuacją epidemiologiczną, poradnia również zmieniła zasady swego funkcjonowania. Porady i konsultacje prowadzone są wyłącznie drogą telefoniczną bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej czy komunikatorów internetowych. W ten sposób można też przesyłać dokumenty.

Jeśli chodzi o wsparcie psychologiczne w sytuacji trudnej, jaką teraz niewątpliwie mamy, codziennie w godzinach od 9:00 do 12:00 pracownicy poradni są dostępni pod numerami telefonów podanych na naszej stronie internetowej i naszym profilu na Facebook’u - wyjaśnia dyrektor Beata Rybczyńska. – Jak najbardziej można się wtedy kontaktować. Jeśli potrzebne byłoby wsparcie także w późniejszych godzinach, bo wiadomo, że sytuacje trudne występują nie zawsze wtedy, kiedy jest dyżur, to jak najbardziej można zadzwonić pod podany numer telefonu. Któryś z pracowników, psycholog, pedagog bądź logopeda, będą się z państwem kontaktować w dogodnych godzinach.

Nauka zdalna i wsparcie przy jej realizowaniu to bez wątpienia jeden z priorytetów.

Na naszej stronie internetowej i profilu na Facebook’u, na bieżąco zamieszczamy informacje jak radzić sobie w sytuacji trudnej, jaką mamy teraz – mówi B. Rybczyńska. – Jak rozmawiać z dziećmi o koranowirusie. Mniejszym dzieciom musimy te informacje przekazywać w umiejętny sposób. Jak dorośli mogą sobie radzić w tej sytuacji. Jak wspierać psychologicznie w sytuacji nauki zdalnej.

Co więc robić i jak się zachowywać, by przetrwać ten trudny czas?

Myślę, że na dzisiaj ta sytuacja może być szczególnie trudna dla dorosłych – uważa dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. – Swoją opieką musimy bowiem objąć i siebie, i nasze dzieci. Ważne jest więc odnalezienie się w tej sytuacji dorosłych, próba znalezienia sobie takiej działalności, która nas będzie od negatywnych myśli odciągać. Skupienie się na działaniach, które możemy realizować w domu, w ramach kwarantanny, którą teraz wszyscy odbywamy. Trochę oderwać się od tego wszystkiego, co obecnie tak bardzo medialne. Oczywiście śledzić wszystkie przekazywane informacje i stosować wszystkie nakładane na nas obostrzenia, ale też starać się znaleźć złoty środek i zadbać o nasze zdrowie psychiczne.

Z pewnością warto starać się te rady zastosować w praktyce.