Ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy Ostrzeszów cieszył się nabór deklaracji na dofinansowanie zakupu instalacji kolektorów słonecznych oraz instalacji fotowoltaicznych. Do Urzędu Gminy wpłynęło ponad 600 wniosków.

Gmina Ostrzeszów, podobnie jak inne gminy powiatu przystąpiła do projektu unijnego realizowanego przy współfinansowaniu ze środków z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego na lata 2014-2020. O co chodzi? W skrócie projekt polegał będzie na budowie różnych rodzajów instalacji OZE (odnawialne źródła energii), w szczególności instalacji kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych. Na ten cel można pozyskać dofinansowanie w aż 85%. Mieszkańcy gminy do poniedziałku mieli czas, aby złożyć potrzebne dokumenty, wyrażając tym samym chęć na udział w projekcie. - Zainteresowanie było bardzo duże – mówi wiceburmistrz Paweł Uścinowicz. - To zainteresowanie rosło wraz z upływem terminu składania deklaracji. Taka kulminacja nastąpiła w miniony poniedziałek. Łącznie otrzymaliśmy ponad 600 wniosków. Teraz kolokwialnie mówiąc musimy obrobić wnioski i stworzyć jeden wraz z kompletem załączników, który złożymy w Urzędzie Marszałkowskim.
To, czy mieszkańcy będą mogli skorzystać z dofinansowania, zależeć będzie od miejsca, które zajmie gmina w postępowaniu konkursowym. - To potrwa trochę czasu, myślę że jakieś pierwsze informacje dotyczące tego, na którym miejscu jest nasz wniosek będę miał dopiero pod koniec roku – nie ukrywa Uścinowicz.
Mieszkańcy muszą się więc uzbroić w cierpliwość, ale jak przekonuje Uścinowicz – warto. - To bardzo korzystna opcja – dodaje na koniec. SM