Rekordowy pod względem wydatków inwestycyjnych ma być budżet Miasta i Gminy Ostrzeszów na rok 2018. Jakie inwestycje zostaną zrealizowane oprócz budowy kompleksu przedszkolno-szkolnego?

Na kontynuację budowy nowej szkoły przy ul. Czarnieckiego w Rojowie zarezerwowano blisko 15 mln zł, to zdecydowanie - obok krytej pływalni „Oceanik” - jedna z najkosztowniejszych inwestycji w historii samorządu. Zgodnie z założeniami, pierwszy dzwonek w murach szkolnych zabrzmieć ma 1 września. Czy tak się stanie? Jeśli budowlańcom nie przeszkodzi sroga i długa zima to jest szansa, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Ostrzeszowie, a także szkół z Rojowa i Olszyny rozpoczną rok szkolny w jednej z nowocześniejszych placówek w okolicy.

Kolejna pozycja w projekcie budżetu to przebudowa boiska sportowego przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Ostrzeszowie. To wydatek nie mały, bo opiewający na kwotę 2 mln 465 tys. zł.

Sporą sumę, bo aż 4 mln 579 tys. zł zabezpieczono na drogi. Jeśli gminie uda się pozyskać dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, przebudowane zostaną drogi gminne dojazdowe do gruntów rolnych w Szklarce Myślniewskiej. Ponadto zakłada się budowę ul. Cichej wraz z ul. Czarnieckiego (droga dojazdowa do nowej szkoły – przyp. red.) w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019, przebudowę ul. Sąsiedzkiej i budowę chodnika na ul. Lazurowej w miejscowości Ostrzeszów-Pustkowie. Na wymianę oświetlenia zapisano 100 tys. zł. Miasto przymierza się również do rozbudowy miejskiego monitoringu, w projekcie budżetu na ten cel przewidziano 50 tys. zł. W planach jest też kilka drobniejszych wydatków: 29 tys. zł na zakup urządzeń komputerowych do urzędu, a także 28 tys. na zakup wyposażenia placów zabaw.

Skąd gmina weźmie pieniądze na zrealizowanie tych wszystkich inwestycji? Z kredytu, który najprawdopodobniej przekroczy 12 mln zł. - Inwestycje, które zostały rozpoczęte za zgodą Rady Miejskiej w jakiś sposób rzutują na wysokość tego kredytu, bo przypomnę, że w przyszłym roku będzie ukończona budowa zespołu przedszkolno-szkolnego i w zasadzie z tych 12 mln, prawie 9 mln zł to jest kwota zarezerwowana na zakończenie budowy szkoły – wyjaśnia burmistrz Mariusz Witek. - Pozostała kwota trzech milionów, zgodnie z pewnymi oczekiwaniami radnych, będzie przeznaczona na drogownictwo. W przyszłym roku zamierzamy wykonać troszeczkę więcej remontu, inwestycji drogowych.

Czy gmina udźwignie na swoich barkach tak spore zobowiązanie kredytowe? - Jeżeli chodzi o zagrożenie dla budżetu, to w mojej ocenie nie ma żadnego – zapewnia burmistrz. - W chwili obecnej, jeszcze przed tym nowym budżetem miasto ma niewielkie zadłużenie wskaźnikowe, i w realnej kwocie, więc zaciągnięcie 12 mln kredytu przy dochodach i wydatkach rzędu 90-kilku milionów wciąż nie będzie zagrożeniem dla wskaźników.

Projekt przyszłorocznego budżetu trafił już pod obrady radnych. To oni ostatecznie zadecydują, czy wszystkie zaplanowane i zapisane w dokumencie przez burmistrza inwestycje ostatecznie zostaną zrealizowane. SM

Reklama