9 grudnia w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie nastąpi uroczyste otwarcie wystawy pt. „Powstańcy Wielkopolscy z Ziemi Ostrzeszowskiej”. Każdy z nas może mieć swój wkład w jej ostateczny kształt, ponieważ wciąż trwa gromadzenie eksponatów.

Jak dotąd, organizatorzy ekspozycji dysponują fotografiami około osiemdziesięciu uczestników Powstania Wielkopolskiego, pochodzących z Ostrzeszowa i okolic. Liczą, że pojawią się kolejne, aż do osiągnięcia stu. Wydarzenie nawiązuje bowiem do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Pokażemy nie tylko portrety powstańców – zapowiada kustosz Muzeum Regionalnego Mirosława Rzepecka. – Mamy portrety malowane dosyć dawno, bo na osiemdziesiątą rocznicę Powstania Wielkopolskiego przez Janusza Olechnowicza. Uzupełnimy je całą galeria powstańców z albumu otrzymanego od pana Zbyszko Szmaja dosyć dawno temu. W latach sześćdziesiątych w szkole noszącej imię Powstańców Wielkopolskich była akcja, podczas której zebrano portrety powstańców wielkopolskich, kombatantów. Z tego albumu pokażemy ponad czterdzieści fotografii. Są to osoby z naszego terenu, z ziemi ostrzeszowskiej. Uzupełnimy to zdjęciami żołnierzy w strojach służbowych, pozyskanymi w czasie tworzenie pierwszego tomu wydawnictwa „Powstańcy Wielkopolscy z Ziemi Ostrzeszowskiej”.

Lista eksponatów wciąż jest otwarta, w związku z czym M. Rzepecka zachęca do przeszukiwania swoich szuflad, strychów i innych miejsc, gdzie mogą znajdować się, często zapomniane, rodzinne pamiątki.

- Gdyby ktoś przeglądał swoje rodzinne skarby i pojawiło się w tych skarbach zdjęcie człowieka w mundurze powstańczym, chętnie je wykorzystamy i uzupełnimy wystawę. Każda nowa rzecz cieszy. Na pewno nie będzie to pełna galeria powstańców z ziemi ostrzeszowskiej. Jak zwykle jest to temat otwarty.

Na wystawie zaprezentowane zostaną jednak nie tylko portrety. Będzie można zobaczyć także obrazy pędzla Edwarda Haladyna, ukazujące sceny batalistyczne z bitew, które rozgrywały się w naszych okolicach.

- Jest to doskonała okazja, aby przypomnienia, jak to mogło wyglądać – dodaje M. Rzepecka. – Nie są to obrazy dokumentalne, jest to wizja artysty.

W przypadku niektórych powstańców, zestawione zostaną fotografie archiwalne ze zrobionymi wiele lat później. Wernisaż wystawy odbędzie się 9 grudnia o godzinie 15.00 w Muzeum Regionalnym i będzie połączony z promocją książki zatytułowanej „Udział ziemian Wielkopolski południowo wschodniej w powstaniu 1918-1919”. ŁŚ

Reklama