Kraszewice dołączyły do listy gmin z Wielkopolski, które korzystają ze wsparcia finansowego programu "Maluch+" 2018. Umowę z wójtem Kraszewic podpisała wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

W tym roku z resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat "Maluch+" do Wielkopolski trafiło ponad 35 milionów złotych. W skali całego kraju to kwota 450 milionów złotych - trzykrotnie więcej niż w roku 2017. Na listę gmin z Wielkopolski, które otrzymały dotację na tworzenie nowych miejsc w żłobku, trafiły m.in. Kraszewice. Gminie udało się pozyskać na ten cel blisko 500 tysięcy złotych (dokładna kwota to 499.659 zł). Żłobek dla 25 dzieci powstanie przy nowo wybudowanym przedszkolu, które zostanie zlokalizowane w ścisłym centrum Kraszewic (obok szkoły, hali sportowej, stadionu i boiska). Jego budowa ma ruszyć wkrótce. - Niebawem będziemy podpisywać umowę z wykonawcą, zaczniemy realizować to zadanie. To dofinansowanie, które w ramach "Malucha" nasza społeczność otrzyma, jest dla nas bardzo istotne i ważne - mówił podczas wizyty wicewojewody wielkopolski Maląg w Kraszewicach wójt Paweł Koprowski chwaląc jednocześnie współpracę z Urzędem Wojewódzkim. - Jest nam niezmiernie miło, że tak bardzo wymierne efekty tej współpracy na terenie naszej gminy są widoczne - podkreślał.

Wicewojewoda gościła w Kraszewicach 2 maja, w Święto Flagi. Przy podpisaniu umowy na dofinansowanie powstającego żłobka, które nastąpiło w budynku urzędu gminy, obecni byli też przedstawiciele Rady Gminy Kraszewice, sołtysi, strażacy oraz przedszkolacy z wychowawczynią. Dokument podpisała Maląg i wójt Koprowski w towarzystwie skarbnik gminy Magdaleny Baś. - Myślę, że jest to przedsięwzięcie na pewno bardzo potrzebne, które będzie pomagało rodzinom podjąć decyzję czy mama po urlopie rodzicielskim może wrócić do pracy, chce wrócić do pracy, czy też pozostaje w domu. To powinien być wybór rodziców - mówiła Maląg. 

"Maluch+" jest kontynuacją innego rządowego programu - "500+". Od początku jego funkcjonowania, do rodzin w Wielkopolsce trafiło blisko 5 miliardów złotych. W Kraszewicach to 3,5 mln zł rocznie. - W skali całego województwa około 370 tysięcy młodych ludzi te świadczenie dostaje, natomiast tylko 127 świadczeń pieniężnych zostało zamienionych na świadczenia rzeczowe, czyli tam gdzie ośrodki pomocy społecznej czy urzędy zauważyły złe wydatkowanie przez rodziny pieniędzy. "Maluch+" to kolejny program, który wspomaga samorządy i inne organizacje, które chcą albo utworzyć nowe miejsca żłobkowe, ale także ten program jest na tyle kompleksowy, że dofinansowuje te powstałe miejsca - wyjaśniała wicewojewoda.

Pierwsze maluchy mają przekroczyć progi nowo powstałego żłobka w styczniu 2019 roku. Przedszkole wraz z miejscem do opieki nad najmłodszymi w Kraszewicach wybuduje ostrowska firma Malbud. Koszt inwestycji to niemal 6,5 mln zł. E. P.Reklama