Oddział Terenowy Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ostrzeszowie również odczuwa negatywne skutki epidemii koronawirusa. W ostatnich dniach znacząco zmalała liczba osób, które udają się tam, by oddać krew. Stąd apel o to, by z tego nie rezygnować, bo zapotrzebowanie na życiodajny płyn wciąż jest ogromne.

W Ostrzeszowie krew oddawać można obecnie codziennie, łącznie z czwartkiem. To ważna informacja, ponieważ dotychczas był to dzień, kiedy personel Oddziału Terenowego pracował w Kępnie. Ta forma działalności, w związki zagrożeniem epidemiologicznym, została jednak zawieszona do odwołania. Z tego samego powodu, krwiodawcy muszą liczyć się z pewnymio obostrzeniami podczas wizyty.

Jesteśmy w trudnej sytuacji, bo panuje epidemia, musimy zachować wszelkie środki ostrożności - przyznaje kierownik Terenowego Oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ostrzeszowie Karolina Jakowicka- Czemplik. - Aczkolwiek nasze Centrum Krwiodawstwa w Kaliszu i wszystkie oddziały terenowe wokół nas są otwarte. Zachęcamy, mimo tej trudnej sytuacji epidemiologicznej, do przychodzenia i oddawania krwi.

Trzeba bowiem pamiętać, że pomimo odwołania przez szpitale zabiegów planowych, wciąż przeprowadzane są operacje ratujące życie. Przed wyjściem z domu celem oddania krwi trzeba jednak samodzielnie ocenić swój stan zdrowia. Jeśli w ostatnim czasie przebywało się za granicą lub miało się kontakt z osobami wracającymi z zagranicy, lepiej pozostać w domu. Pozostali spotkają się z pewnymi obostrzeniami.

- Ma się przede wszystkim zmierzoną temperaturę – tłumaczy K. Jakowicka- Czemplik. - Temperatura u krwiodawcy nie może przekraczać 37 stopni. Następnie wypełnia się specjalną ankietę wstępnej kwalifikacji krwiodawców. W tej ankiecie zawarte są pytania, czy nie występują jakiekolwiek niepokojące objawy, czyli katar, kaszel i inne dolegliwości np. chrypka, ból gardła, złe samopoczucie. To jest ankieta dodatkowa, nie ta, którą wypełnia standardowo każdy krwiodawca.

Jeśli krwiodawca pomyślnie przejdzie wstępną weryfikację, zostanie poddany dezynfekcji, a następnie pozostałym, standardowym już procedurom. Pamiętajmy więc, krew można, a nawet należy wciąż oddawać.