83 rocznica Zbrodni Katyńskiej oraz 13 rocznica Katastrofy Smoleńskiej były okazją do zorganizowania patriotycznego spotkania, które odbyło się 18 kwietnia w Ostrzeszowie. Jego uczestnicy zebrali się na okolicznościowym nabożeństwie w Kościele Farnym,  a następnie przy zlokalizowanym przed świątynią obeliskiem „Golgota Wschodu”. Hołd pomordowanym na nieludzkiej ziemi i tym, którzy zginęli w drodze na miejsce ich pochówku złożyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, placówek oświatowych, organizacji społecznych i politycznych oraz harcerze.  

Ogłoszenia
Instal Grunt

– Katyń to słowo, które zna każdy Polak na całym świecie – mówił przewodniczący Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Manikowski. – Katyń jest symbolem wielkiej zbrodni. Dzisiaj wspominamy wszystkich, którzy zginęli w Zbrodni Katyńskiej. Ich jedyną winą było to, że byli Polakami. 

Tło historyczne i kalendarium zdarzeń, których konsekwencją była Zbrodnia Katyńska przypomniał zebranym poseł Tomasz Ławniczak. W swoim wystąpieniu nawiązał też do krwawej agresji Rosji na Ukrainę, dostrzegając wiele podobieństw tego co dzieje się obecnie za naszą wschodnią granicą do tragicznych wydarzeń sprzed 83 lat. 

– Tego rodzaju sceny ciągle zachodzą. Możemy w nieskończoność mówić „nigdy więcej wojny”, ale tak naprawdę kształtować musimy pokój, wybaczać we własnych sercach, ale przede wszystkim domagać się prawdy o przeszłości – podkreślał. – Prawdy o Katyniu, prawdy o Smoleńsku, prawdy o Buczy, Irpieniu i innych miejscach, po to, aby kształtować sumienie następnych pokoleń. Tych wszystkich młodych, którzy tutaj stoją, by budowali lepszy świat. 

Ważnym punktem uroczystości był apel poległych wygłoszony przez komendanta I Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej Mariusza Ciechanowskiego. Padły w nim między innymi nazwiska mieszkańców ziemi ostrzeszowskiej zamordowanych w „Lesie Katyńskim”.
Do was zwracam się, potomni, pochylcie w zadumie i szacunku głowy, by uczcić męczeństwo córek i synów narodu polskiego. Zachowajcie w swoich sercach pamięć o ich ofierze, złożonej na honor i wolność Rzeczpospolitej. Niech ich niezłomna postawa będzie drogowskazem dla naszej nauki, pracy i służby Rzeczpospolitej. Chwała bohaterom! 
Ostatnim akcentem rocznicowych obchodów stało się złożenie wieńców, wiązanek kwiatów i zniczy u stóp obelisku „Golgota Wschodu”. 

Ogłoszenia
Wawrzyniak