Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Ostrzeszowie już po raz kolejny włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Trwające od 8 do 15 maja wydarzenie odbywało się pod hasłem „Znajdziesz nas w bibliotece”.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Pomimo wciąż obowiązujących pandemicznych ograniczeń, w ostrzeszowskiej placówce udało się przygotować szereg propozycji ających na celu promowanie czytelnictwa.

Wystawa książek w różnych językach – mówi dyrektor Dorota Owczarczak. – Są perełki w języku koreańskim, izraelskim, w językach afrykańskich. To w oddziale dla dzieci. W oddziale dla dorosłych mamy natomiast wystawę skarbów znalezionych w książkach, pozostawionych przez czytelników. Jest również wystawa fotografii przedstawiających ostrzeszowskie bibliotekarki i pracownice biblioteki. Trwa też gminny konkurs plastyczny dla dzieci, dla przedszkolaków. Napływają prace mające ilustrować panie bibliotekarki. Myślę, że na dniach je ocenimy.

Co ważne, dla części czytelników ogłoszono także miesięczną amnestię, dzięki której bez żadnych konsekwencji można zwrócić przetrzymane książki. Najlepiej przy tym skorzystać z wrzutni stojącej u wejścia do biblioteki. W niektórych spośród zwracanych książek znaleźć można… skarby. Gromadząca je ekspozycja dowodzi, że rolę zakładki może odegrać niemal wszystko.

I grzebienie, i grubsze notesiki – wylicza D. Owczarczak. –Zdjęcia, bilety na pociąg… Myślę, że bierze się to z tego, iż jako zakładki używamy tego, co mamy pod ręką. Są to przeróżne rzeczy, zabawne, zaskakujące. Nie wszystkie mogą być wyłożone ze względu na ochronę danych osobowych, np. legitymacje szkolne.

Paniom bibliotekarkom zdarzyło się nawet znaleźć w jednej z książek pokaźną sumę gotówki. Szczęśliwym trafem udało się znaleźć jej roztargnionego właściciela i ku jego radości zwrócić nietypowe znalezisko. D. Owczarczak zapowiada, że jak tylko reżim sanitarny złagodnieje, ostrzeszowska biblioteka publiczna zaprosi na spotkania skierowane do szerokiego grona uczestników.

Ogłoszenia
J3M