Ostrzeszowski Zespół V Biesiada obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia. Podczas kameralnego spotkania zorganizowanego z tej okazji w gościnnym gmachu Ostrzeszowskiego Centrum Kultury nie zabrakło wspomnień, podsumowań, podziękowań, ale i również wspólnego śpiewania.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Jak sama nazwa wskazuje repertuar zespołu to w przeważającej mierze piosenki biesiadno-folklorystyczne – łatwo przyswajalne, znane wszystkim, pozwalające na dobrą zabawę i przyjemne spędzenie czasu. V Biesiada występowała wielokrotnie podczas różnego rodzaju festynów, imprez okolicznościowych, dożynek. Wbrew pozorom przygotowanie do zaprezentowania się na scenie nie jest wcale tak proste, jak z pozoru mogłoby się wydawać, na co zwracał uwagę kierownik grupy Piotr Niesobski. Działanie dobrze brzmiącego zespołu muzyczno-wokalnego wymaga czasu, cierpliwości, wytrwałości i pasji (…). Dorobek zespołu V Biesiada jest znaczący, a osiągnięcia są trwale zapisane w pamięci społeczeństwa, w publikacjach, prasie, mediach – powiedział.

Osiągnięcia zespołu doceniła uczestnicząca w spotkaniu Beata Calińska, przewodnicząca Rady Miejskiej. – Państwa występy stały się trwałym elementem życia kulturalnego i społecznego naszego miasta, stanowiąc też inspirację dla innych do realizowania swoich pasji – zauważyła. Dziękuję za zaangażowanie i emocje, które wkładacie w przygotowanie i organizację każdego koncertu.

Inicjatorem biesiadnego śpiewania był Aleksander Józefiak, obecnie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ostrzeszów, który udostępniał swoją posesję dla pierwszych prób, które z czasem przerodziły się w cykliczne muzyczne spotkania. Nazwa zespołu związana jest z dawną Dzielnicą nr 5 Ostrzeszowa, której długoletnim przewodniczącym zarządu był Jan Góra. Jako miłośnik śpiewania biesiadnego przyczynił się on w znaczącym stopniu do wypromowania zespołu. Od momentu powstania grupy jej działalność jest opisywana i dokumentowana przez Annę Jędrzejewską, która do dziś pozostaje aktywną wokalistką. Od 2004 roku V Biesiada ma własny hymn, którego autorem był Henryk Lis. Kierownikami zespołu byli: Jan Kubera, Edward Dudek, Józef Mydlak, Henryk Lis, Stefan Jędrzejewski, Jan Kowalczyk, Jan Zadka, a od maja 2019 roku jest nim akordeonista Piotr Niesobski.

Zespół V Biesiada grupa pasjonatów, od których emanuje pozytywna energia, co zawsze widać na scenie, a na co zwrócił uwagę Michał Szmaj, dyrektor Ostrzeszowskiego Centrum Kultury. –  Nie ma pojęcia kultura bez spotkania ludzi. Uważam, że wszyscy twórcy, ci z najwyższych półek i ci początkujący, mogą się od Państwa uczyć tego, że kultura to spotkanie. I to jest ta wartość nadrzędna, bo panująca wśród was atmosfera jest bardzo rodzinna i ta atmosfera udziela się też innym – stwierdził.

Rozśpiewanej V Biesiadzie życzymy niesłabnącego zapału do twórczej działalności oraz pomyślności na każdym polu. UMiG

Ogłoszenia
J3M