Transport towarów ciężkich obejmuje transport towarów wymagających specjalnego traktowania. Zazwyczaj mówimy tu o maszynach, elementach przemysłowych i konstrukcjach stalowych o określonej wadze i długości, kosztownych oraz stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu w przypadku niedopilnowania zaleceń. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje transportów.
Czym jest transport ciężki i dlaczego sprawia trudności?
Przy transportowaniu towarów ciężkich musimy brać pod uwagę ciężar, wielkość, długość i kształt towarów. Do ich transportu używa się wyspecjalizowanych pojazdów, transporterów i podnośników, które mogą być obsługiwane wyłącznie przez odpowiednio wykwalifikowaną kadrę. Weźmy pod uwagę, że jest to nie lada wyzwanie natury logistycznej, które musi brać pod uwagę ryzyko wystąpienia czynników uniemożliwiających bezpieczne i szybkie przeniesienie towarów z miejsca wysyłki do miejsca docelowego (na przykład mosty). Po zdobyciu odpowiednich pozwoleń, po przeprowadzeniu ekspertyz i po znalezieniu firmy przewozowej – oczywiście wszystko musi pozostawać w zgodzie z literą prawa, a to regulowane jest choćby przez Konwencję Celną – musimy zaplanować transport naszych towarów.
Transport lądowy
Towary ciężkie, które możemy transportować w zestawach drogowych, oczywiście odpowiednio oznakowanych, nie mogą przekraczać 25 ton. Zwykle tą drogą przewożone są stalowe konstrukcje, na przykład karuzele wesołych miasteczek, maszyny przemysłowe, ale też szafy pancerne czy fortepiany, które, jak wiadomo, nie zmieszczą się nawet w windzie i wymagają użycia specjalnych podnośników. Jak zatem widzimy, transport wymaga stosownej wiedzy, praktyki oraz bezwzględnego przestrzegania przepisów prawnych.
Transport szynowy
Usługa transportu ciężkiego obejmuje również przewóz towarów, pojazdów oraz elementów instalacji stalowych i konstrukcji, niemniej wymagają one szczególnego traktowania. Jeśli bowiem decydujemy się na wynajęcie pociągu, znaczy, że z punktu widzenia logistycznego praca nad transportem tego typu towarów staje się znacznie bardziej wymagająca. Transport szynowy daje nam mniejsze pole do popisu, jeśli chodzi o modyfikację trasy, dlatego wymaga szczególnie dobrego rozplanowania. Ładunek ten często jest o wiele cięższy w stosunku do swej objętości i może wahać się od dwustu do nawet trzystu ton. Aby towar został przewieziony drogą szynową, musi spełniać określone (dopuszczalne!) naciski na osie wagonów.
Transport morski
Towary ponadgabarytowe liczące sobie kilkaset ton wagi, a często dochodzące nawet do pięćdziesięciu metrów wysokości, transportuje się drogą morską. Tymi ładunkami najczęściej są stalowe konstrukcje wykorzystywane w infrastrukturze, budownictwie, górnictwie, produkcji energii, w przemyśle. Są nimi zarówno zbiorniki, jak i elementy stalowe ciężkiego sprzętu budowlanego czy wiertniczego. Do przewozu wykorzystuje się kontenery, jakie oferuje choćby https://steelcube.pl/, dźwigi, podnośniki i specjalistyczne statki oraz barki.
Najnowsze komentarze