Połącz się z nami
top

Kultura i rozrywka

SZTANDAR Z KOTŁOWA ODNALEZIONO W LUTOMIERSKU

Opublikowano

w dniu

Zdjęcia sztandaru znalezionego w Lutomiersku udostępnione przez ks. Dariusza Szczepana Skowrona SDB

Z Lutomierska pod Łodzią nadeszła sensacyjna informacja dotycząca nieznanego dotychczas epizodu w historii parafii rzymskokatolickiej w Kotłowie. Otóż ks. Dariusz Szczepan Skowron SDB poinformował Henryka Zielińskiego, burmistrza Mikstatu, że podczas renowacji ołtarza w przyklasztornym kościele Salezjanów w Lutomiersku znaleziono sztandar „Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej. Gotów 1927-1931″ w Kotłowie.

Najcenniejszy i najstarszy zabytek sakralny ziemi mikstackiej, romański kościół w Kotłowie z początku XII wieku skrywa ciągle wiele tajemnic, a w jego – i całej parafii – historii istnieje jeszcze wiele tzw. „białych plam”. Być może jedną z nich będzie można wymazać ujawniając interesujący a nieznany dotychczas wątek z przeszłości.

– Kilka dni temu skontaktował się ze mną ks. Dariusz Szczepan Skowron informując, że podczas renowacji ołtarza w przyklasztornym kościele Salezjanów w Lutomiersku znaleziono sztandar „Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej. Gotów 1927-1931”, na którym dostrzec można także ślad po wyhaftowanym napisie „w Kotłowie”. Sam napis został usunięty. Ksiądz Dariusz napisał mi: „Szukamy informacji w jaki sposób mógł się u nas znaleźć.” W wiadomości przesłanej pocztą elektroniczną znalazły się także zdjęcia obu stron sztandaru. Dla mnie jest to sensacyjna wiadomość, bo wiedziałem, że jeszcze w okresie zaborów oddział Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej w Mikstacie organizowali uczniowie ostrowskiego gimnazjum: Andrzej Wojtkowski, późniejszy dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz Stanisław Krzywański z Mikstatu. Ale o istnieniu oddziału tego stowarzyszenia w Kotłowie, na dodatek posiadającego nawet własny sztandar, dotychczas nie wiedziałem i nie czytałem. Mam oczywiście nadzieję, że uda się ustalić,  dlaczego i jak sztandar z Kotłowa trafił do Lutomierska oraz odnaleźć jakieś informacje o działalności tej organizacji w Kotłowie – mówi Henryk Zieliński, burmistrz Mikstatu, jednocześnie pasjonat historii rodzinnych stron, autor kilku publikacji poświęconych ziemi mikstackiej.

Zdjęcia sztandaru znalezionego w Lutomiersku udostępnione przez ks. Dariusza Szczepana Skowrona SDB

Początki SMP przypadają na pierwsze lata okresu międzywojennego. W lutym 1919 r. odbył się w Warszawie zjazd księży delegatów biskupich ze wszystkich diecezji, na którym zadecydowano o ujednoliceniu akcji społecznej na terenie Rzeczypospolitej. Przyjęto wówczas projekt statutów dla organizacji młodzieżowych i postanowiono utworzyć centralną organizację ogólnopolską. Na przełomie  kwietnia i maja 1919 r. odbył się w Poznaniu pod protektoratem prymasa Edmunda Dalbora zjazd sekretarzy związków młodzieży z całej Polski, połączony z kursami i naradami społeczno-organizacyjnymi. Zdecydowano na nim skodyfikować strukturę organizacyjną związku, a jako najmniejsze ogniwo organizacyjne ustanowiono stowarzyszenie (oddział) funkcjonujące w parafii. Zgodnie ze statutami celem stowarzyszenia było „przysporzenie krajowi jednostek religijnych, katolików (katoliczek) z ducha i życia, ożywionych duchem ofiarności obywatelskiej, posiadających zmysł gospodarczy, pełniących swe obowiązki względem narodu, państwa, rozwiniętych fizycznie, wyrobionych organizacyjnie”. Podkreślano przy tym narodowy charakter organizacji. Statut zalecał też wstrzemięźliwość, rycerskość i punktualność. Członkowie nazywali siebie druhami (druhnami), pozdrawiali się powitaniem „Gotów” (chłopcy), „Sprawie służ” (dziewczęta).

Reklama
Wawrzyniak-sierpien

Mamy nadzieję, że odnalezienie Kotłowskiego sztandaru SMP to dopiero początek odkrywania tej historii… Przy okazji apelujemy do Naszych Czytelników o podzielenie się z nami wszelkimi informacjami na ten temat, ewentualnymi dokumentami, zdjęciami itp. Adres do kontaktu: burmistrz@mikstat.pl oraz pklimek@mikstat.pl

źródło: UMiG Mikstat

Reklama
w tekst2
Kliknij żeby komentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + dziewiętnaście =

Popularne tematy