To piękny rok dla kilku lokalnych drużyn piłkarskich z powiatu ostrzeszowskiego. Wystarczy tylko spojrzeć na układ tabeli wszystkich lig, w których występują nasi reprezentanci. Najszybciej awans do wyższej klasy rozgrywkowej zapewniła sobie Lilia Mikstat, która znajduje się na czele kaliskiej klasy B.

Podopieczni Andrzeja Nowickiego oficjalnie świętowali już po zakończeniu meczu trzynastej kolejki. Mikstaczanie nie przegrali ani nawet nie zremisowali w żadnym spotkaniu. Na chwilę obecną mają piętnaście zwycięstw, a mogą wpisać ich na swoje konto jeszcze trzy. Tyle właśnie meczów zostało do końca sezonu w kaliskiej klasie B. Od sierpnia Lilia zagra na szczeblu wyżej, czyli w kaliskiej klasie A. O tym sukcesie rozmawialiśmy z prezesem klubu, Zbigniewem Kołodziejczakiem.

Od początku sezonu, jak wiadomo, celem Lilii Mikstat był awans. Czy spodziewał się Pan, że spełni się on tak szybko?

Co prawda mieliśmy dosyć dużą przewagę nad rywalami z naszej grupy, ale nikt z naszego klubu nie zakładał, że aż tak szybko będziemy w stanie awansować. Cała nasza drużyna, łącznie z trenerem oraz zarządem, była jednak zdeterminowana, żeby w końcu ten awans wywalczyć, jak najszybciej się da. Nie ukrywam, że w razie naszego niepowodzenia, byłby to duży cios dla nas. Gdyby jednak nie udało się nam awansować, walczylibyśmy w kolejnych sezonach, aż do skutku!

Sukces ten był już prawie pewny w przerwie zimowej. Czy mimo to miał Pan jakieś obawy, że coś pójdzie nie tak?

Miałem pewne obawy, jeżeli chodzi o rundę wiosenną, bo w ubiegłym sezonie, co prawda byliśmy w dużo gorszej sytuacji, ale jednak nasza gra się, niestety, posypała całkowicie. Po drugie to jest futbol i tu naprawdę jest wszystko możliwe. Na całe szczęście udało się nam awansować.

Czy zespół powoli przygotowuje się już pod grę w A-klasie? Analizujecie wyniki tamtejszych przeciwników?

Tak powiem szczerze, że od chwili zapewnienia sobie awansu, analizujemy już naszych ewentualnych przeciwników w klasie A, a nasz trener wykorzystuje praktycznie wszystkie możliwe zmiany i różne warianty ustawień zawodników podczas meczów. Mamy ten komfort właśnie, że możemy tak zrobić. Myślę, że to duży plus na nas.

Czy mikstackie władze kładły duży nacisk na awans?

Władze naszego miasta bardzo chciały naszego awansu i śledziły nasze wyniki na bieżąco. W końcu reprezentujemy nasze miasto i całą gminę.

Czy w związku z awansem możemy spodziewać się dużych zmian w zespole Lilii Mikstat?

Jeżeli chodzi o zmiany personalne w naszym klubie, to na pewno dojdzie do jakichś wzmocnień wśród zawodników. Wiadomo wyższa klasa rozgrywkowa, wiąże się też z wyższym poziomem. Zobaczymy, kogo będziemy w stanie sprowadzić do naszej drużyny, ażeby ją wzmocnić poziomem gry na boisku.

Przyzna Pan, że to świetny sezon dla drużyn piłkarskich z powiatu ostrzeszowskiego. W każdej lidze (od międzyokręgowej do B klasy) na czele znajdują się nasi reprezentanci.

Faktycznie, ten sezon dla drużyn z naszego całego powiatu jest niesamowity od klasy międzyokręgowej do naszej B-klasy, wszyscy liderzy są z właśnie od nas z powiatu. Niesamowita historia. Nic tylko się cieszyć i życzyć tym wszystkim drużynom dalszych sukcesów w wyższych klasach rozrywkowych! A ja, korzystając z okazji, chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które nas wspierają i pomagają w jakikolwiek sposób całej naszej drużynie. Jeszcze raz dziękuję bardzo w imieniu całego naszego klubu.