Młody, energiczny i nie bojący się nowych wyzwań. Mowa o 16-letnim mieszkańcu Ostrzeszowa, który jeszcze wiosną reprezentował barwy miejscowej Akademii Piłkarskiej. W poniedziałek (8 lipca) Tymoteusz Duszara wyjechał do sąsiedniego województwa, gdzie od nowego roku szkolnego i zarazem sezonu, będzie uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego i zawodnikiem Miedzi Legnica. - Jadę zupełnie w ciemno, ale z dobrą myślą. Nie znam tam nikogo. Kilku kolegów z okolicy próbowało się dostać, ale nie udało im się. Szkoda, bo wtedy byłoby raźniej - wyznał.

Zainteresowanie piłką nożną, zaszczepił w nim tata, który sam grał kiedyś w Piaście Gliwice. - Rodzice od początku mnie wspierali. Nawet gdy miałem jakiś kryzys i nie chciałem iść na trening, to zawsze przekonywali, że "warto Tymek" - wyznał młody piłkarz. Jak widać, mieli rację. 

Przygoda Tymoteusza ze sportem rozpoczęła się w sierpniu 2010 roku, kiedy to przez następne pięć lat reprezentował barwy Victorii Ostrzeszów. Potem postanowił spróbować swoich sił nieco wyżej i - jak się okazało, był to przełomowy moment w jego życiu. Duszara założył bowiem koszulkę Centry Ostrów Wlkp. Razem z tą drużyną wywalczył awans do ligi wojewódzkiej juniorów, sam zdobywając w całym sezonie aż 37 bramek. To nie wszystko. Zawodnik oprócz tego zdobywał statuetki za miano najlepszego strzelca czy też zawodnika. 

Mając w dobytku dość spore już doświadczenie, w 2018 roku przeszedł do Akademii Piłkarskiej Ostrzeszów, grając na poziomie ligi wojewódzkiej pod okiem trenera, Dawida Galińskiego. - Pomogła mi jego otwartość. Potrafił wejść do głowy zawodnika i przekazać coś tylko do ciebie, a nie do drużyny. Była tu duża motywacja, która pomogła w zdobywaniu pewności siebie - nie ukrywał Tymoteusz. Cała drużyna trzyma teraz mocno kciuki za ostrzeszowianina. - W imieniu Akademii życzę mu sukcesów oraz nagród, które są przed nim. Tymek trzymamy kciuki! - zapewnia kolega z boiska, Kacper Nowak. Młody miłośnik piłki nożnej doskonale wie, czego chce. - Chciałbym być gwiazdą piłki nożnej i grać w jak najlepszym klubie - nie ma wątpliwości Duszara. Wyjazd do Legnicy zapewne będzie wielkim krokiem ku spełnieniu tego marzenia.

Ostrzeszowianin zameldował się już w Legnicy. Choć do pierwszego dzwonka i gwizdka zostało jeszcze kilka tygodni, były zawodnik Akademii będzie miał czas na zaaklimatyzowanie się i doskonalenie swoich umiejętności pod okiem cenionych trenerów, takich jak m.in. Sebastian Łokaj (wcześniej był asystentem w Fase Szczecin). - Jako nowi zawodnicy, zostaliśmy bardzo mile przyjęci. Widać, że każdy z nas jest ogromnie zaangażowany. Atmosfera na plus - tak w zapytaniu o pierwsze wrażenia odpowiedział nam Tymek Duszara, który będzie miał prawo zatęsknić za Ostrzeszowem, do którego na chwilę zawita (jak dobrze pójdzie) co dwa-trzy tygodnie.

Młodemu piłkarzowi życzymy powodzenia i wytrwałości w dążeniu do spełnienia marzeń. O jego sukcesach zapewne będzie jeszcze głośno.