Uwierzyli w zmyślone historie i stracili swoje oszczędności. Ostrzeszowska policja informuje o seniorach, którzy padli ofiarami oszustów. Mieszkańcy powiatu w wieku 79 i 81 lat stracili w sumie 80 tys. zł.

Ogłoszenia
Instal Grunt

W ciągu zaledwie jednego dnia Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie została powiadomiona o dwóch oszustwach, których rezultatem była utrata przez seniorów sporych oszczędności.

Pierwszy  przypadek dotyczył 81-latka, który osobie podającej się za pracownika banku udostępnił dane pozwalające na dostęp do konta, a następnie dokonania przelewów oraz wypłat z bankomatu z wykorzystaniem kodu BLIK na kwotę ponad 30 tys. złotych – relacjonuje asp. Magdalena Hańdziuk z ostrzeszowskiej komendy policji. – Kolejny przypadek opisuje sytuację 79-latki, która zawierzyła osobom, które za pośrednictwem strony internetowej zawierającej logo koncernu Orlen i wizerunku prezydenta RP Andrzeja Dudy, oferowały inwestycje pieniędzy, w konsekwencji czego kobieta straciła ponad 50 tys. złotych.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za pracowników banku lub innych instytucji jak również proponującymi świadczenie usług finansowych, bezwzględne weryfikowanie tożsamości dzwoniącej osoby, a także nieudostępnianie danych logowania do naszych rachunków bankowych oraz kodów blik. – Pamiętajmy o tym, że żaden bank nie wysyła do swoich klientów wiadomości z prośbą o podanie haseł lub loginów w celu weryfikacji – przypomina Hańdziuk.

Nie należy również ulegać namowom rozmówcy o zainstalowanie na swoim telefonie, tablecie czy komputerze programu czy aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Oszuści często informują, że poprzez zainstalowanie takiego programu pomogą w przejściu przez trudny proces pozyskania środków finansowych lub wskazują, że będzie możliwość kontroli ich poczynań. Aplikacje takie na przykład AnyDesk, są legalne i użyteczne – umożliwiają zdalny dostęp do wielu urządzeń, jednak niestety wykorzystywane są również przez oszustów, którym służą do przestępczej działalności. Instalując taki program udostępniamy nasze dane, umożliwiamy dostęp do kont bankowych oraz możliwość wykonywania na nich operacji finansowych. RED

Ogłoszenia
Salon Fryzjerski