We wtorek (5 października) w Starostwie Powiatowym w Ostrzeszowie ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obowiązkiem stawiennictwa przed komisją lekarską objętych jest 340 osób, w tym dwie panie. To przede wszystkim mężczyźni urodzeni w roku 2002.

Ogłoszenia
Wawrzyniak reklama

Statystyki wskazują na to, że liczba podlegających kwalifikacji wojskowej z roku na rok jest coraz niższa. W ubiegłym roku było ich bowiem 380, w tym 7 kobiet. Zeszłoroczna kwalifikacja różni się od obecnej także terminem. Ze względu na pandemię z wiosny została bowiem przesunięta na jesień. W powiecie ostrzeszowskim udało się jednak uniknąć innych komplikacji.

W zeszłym roku udało nam się przeprowadzić kwalifikację całkowicie zauważa Maria Gąsiorek, zastępca Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie. – Jesteśmy jednym z nielicznych powiatów w województwie wielkopolskim, którym się to udało. My przeprowadzaliśmy ją na początku lutego, tak jak od paru lat. Natomiast, jak pamiętamy, 13 marca został w Polsce wprowadzony lockdown i wszystkie komisje w innych powiatach, które zaczęły robić kwalifikację, niestety musiały ją skończyć. W tym roku w większości powiatów przed komisją staje i rocznik 2002 i zaległy, czyli 2001.

Osoby wzywane przed komisję przechodzą badania mające określić ich stan zdrowia i pozwolić na przyznanie kategorii zdolności do służby wojskowej.

Jeżeli lekarz ma wątpliwości, kieruje na konsultacje do lekarza odpowiedniej specjalizacji – dodaje M. Gąsiorek. – Mamy tutaj internistę, laryngologa, psychologa i psychiatrę, co jest istotne, ponieważ konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych przybywa. Były jednostkowe, teraz jest ich więcej.

Największej liczby konsultacji musi jednak udzielać okulista. Na wady wzroku cierpi znaczna część młodych Polaków. To jednak nie jedyny problem zdrowotny ograniczający zdolność do służby wojskowej. Wskazują na to dane liczbowe z kilku ostatnich lat. O ile w roku 2019 kategorię A uzyskało 89% uczestników kwalifikacji, to rok później wskaźnik ten spadł do 82%. W roku 2020 najzdrowszą gminą w powiecie ostrzeszowskim okazał się Mikstat, gdzie w pełni zdolnych do odbycia służby wojskowej było 90% uczestników kwalifikacji. Na końcu listy znalazły się natomiast gminy: Grabów nad Prosną i Kraszewice. Jak będzie tym razem? Przekonamy się po 21 października. Na koniec przypomnienie, kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa. Każdy, kto nie stawi się przed komisją, może zostać doprowadzony przed nią przez policję lub straż miejską. W zeszłym roku w Ostrzeszowie doszło do dwóch tego typu sytuacji. ŁŚ

Ogłoszenia