W roku 2022 prace projektowe, natomiast w roku 2023 rozpoczęcie budowy obwodnicy Mikstatu – zapowiedział Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego na konferencji prasowej w gabinecie burmistrza miasta św. Rocha.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Marszałkowie województwa wielkopolskiego, Wojciech Jankowiak i Krzysztof Grabowski, we wtorek 14 grudnia 2021 r., w obecności posła Andrzeja Grzyba, Henryka Zielińskiego – burmistrza Mikstatu, Lecha Janickiego – starosty ostrzeszowskiego, Łukasza Dybula – przewodniczącego Rady Miejskiej w Mikstacie, Tomasza Maciejewskiego – przewodniczącego Rady Powiatu Ostrzeszowskiego oraz przedstawicieli Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich ogłosili w Mikstacie dobrą nowinę. Jak przyznał marszałek Jankowiak, za tą inwestycją lobbował poseł Andrzej Grzyb, natomiast burmistrz Mikstatu w każdej rozmowie poruszał sprawę obwodnicy Mikstatu. I te działania okazały się skuteczne. Najpierw 2-kilometrowe obejście miasta w przebiegu drogi nr 447 zostało wpisane do wojewódzkiego planu transportowego, natomiast teraz przyszedł czas na kolejne kroki rozpoczynające inwestycję. W przyszłym roku zostaną wykonane prace projektowe, natomiast w roku 2023 ze środków nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej będzie można rozpocząć budowę. – Potrzeby w zakresie budowy obwodnic w Wielkopolsce są bardzo duże. Na szczęście obwodnica w Mikstacie nie będzie ani na największa, ani najbardziej kosztowna, co na pewno sprzyja jej budowie – stwierdził W. Jankowiak.

Burmistrz Henryk Zieliński przypomniał, że właśnie mija 20 lat od zakończenia prac nad planem zagospodarowania przestrzennego, w którym została wytyczona obwodnica miasta. – To jest bardzo potrzebna i oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Droga wojewódzka 447 przebiega przez centrum Mikstatu generując bardzo duży tranzyt obok szkoły, kościoła, domów mieszkalnych. Wszyscy mamy świadomość, jakie to niebezpieczne i uciążliwe. Setki ważących dziesiątki ton tirów i ciągników siodłowych przewożących bele drewna nie tylko niszczy nawierzchnię ulic, zatruwa spalinami centrum miasta, powoduje hałas, pękanie ścian budynków, ale przede wszystkim zagraża bezpieczeństwu mieszkańców, w tym dzieci idących do szkoły – mówił włodarz miasta.

Przy okazji burmistrz Mikstatu podziękował marszałkowi Krzysztofowi Grabowskiemu za szybko i dobrze wykonany i niedawno zakończony remont 4,5-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 447 z Mikstatu do Antonina. PK

Ogłoszenia
J3M