Mamy dla Was ogłoszenie „last minute” – w najbliższą sobotę – 23 kwietnia w ostrzeszowskiej Kawiarni Baszta (ul. Zamkowa 6) zagra grupa Świetliki! Za mikrofonem stanie jeden z najlepszych polskich poetów – Marcin Świetlicki.

Zespół Świetliki powstał w październiku 1992 roku w Krakowie. Zadebiutował w grudniu tegoż roku na spotkaniu poetów Na Głos, za pierwszych słuchaczy mając m.in. Czesława Miłosza i Wisławę Szymborską. W 1995 roku Świetliki nagrały dla niezależnej wytwórni Music Corner, swój pierwszy album „Ogród Koncentracyjny”. Płyta wzbudziła duże zainteresowanie zarówno mediów jak i publiczności. W rezultacie czego w następnym roku zespół został zaproszony do wzięcia udziału w festiwalu opolskim, gdzie zagrał na żywo przed całą Polską. Grupa ugruntowała swoją pozycję, wydając w listopadzie 1996 roku drugą płytę „Cacy Cacy Fleischmaschine” - nominowaną do nagrody Fryderyka'96 w kategoriach: muzyka alternatywna i piosenka poetycka. Kolejna płyta – „Perły przed wieprze” - ukazała się w czerwcu 1999 roku, została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność i prasę. W nagraniach wziął udział Mateusz Pospieszalski. Rok 2001 to data powstania kolejnej płyty „Złe Misie”, w której nagraniu gościnnie wzięli udział Kasia Nosowska oraz Lech Janerka.
W roku 2005 zespół wydał kolejną płytę „Las Putas Melancólitas”, na której jako pełnoprawny członek zespołu wystąpił Bogusław Linda. Utwór z tego albumu „Filandia”, wykonywany wspólnie z kwartetem smyczkowym Grupą MoCarta, gościł przez 30 tygodni na liście przebojów Programu Trzeciego, utrzymując przez 3 tygodnie 3 lokatę.
„Sromota” to szósty album zespołu nagrany i wydany po ośmiu latach przerwy albo jak kto woli, mentalno-spirytualnych wakacji. Zawiera 36 utworów trwających łącznie około 130 minut na trzech płytach CD.
Przez lata swego istnienia grupa utrwaliła swój własny, niepowtarzalny styl muzyczny, grając koncerty w całej Polsce i zapisując się na dobre w świadomości wielu słuchaczy. Marcin Świetlicki, to nie tylko wokalista zespołu, a jednak przede wszystkim poeta, wyśpiewujący własne wiersze, zdobywca wielu nagród literackich w tym m.in. Nagrody Kościelskich czy Nagrody Literackiej Gdynia.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety w przedsprzedaży kosztują 20 zł. W dniu koncertu będą o 10 zł droższe. Można je nabyć w Baszcie.

https://www.facebook.com/swietlikizespol

https://www.facebook.com/borowkamusic

https://www.facebook.com/kawiarniabaszta