W ostatnią sobotę w Doruchowie odbywał się Piknik Integracyjny na Pożegnanie Lata. Była to wspólna inicjatywa miejscowego Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz członków, działającego przy nim, Klubu SuperSenior+. Mimo kapryśnej aury na imprezie panowała radosna, rodzinna atmosfera i wszyscy świetnie się bawili.
W programie znalazły się m.in.: zumba i wspólne tańce, karaoke oraz animacje dla dzieci. Wszystko w celu integracji osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz pozostałych mieszkańców, którzy zechcieli wziąć udział w wydarzeniu. Wśród gości znaleźli się: wicestarosta Zofia Witkowska, wójt Doruchowa Urszula Kowalińska, przewodnicząca Rady Gminy Renata Płonka i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Ryszard Mazur. Klub SuperSenior+ to projekt, który już po raz drugi uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Dzięki temu kolejna 40-osobowa grupa osób, przede wszystkim pań, w wieku 60+ miała okazję uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach. Znaczna ich część brała udział także w pierwszej edycji projektu.
– Panie seniorki tak już się z nami zżyły przez te dwa lata, że pomagamy sobie nawzajem – mówi kierownik WTZ w Doruchowie Magdalena Wojciechowska. – One pomagają naszym osobom niepełnosprawnym, a nasi podopieczni widząc znajome twarze cieszą się, czują się z nimi swobodnie. Myślę, że takie imprezy są potrzebne. Zaprosiliśmy tu wszystkich. Każdy, kto chciał, mógł przyjść. Nie tylko z naszej doruchowskiej społeczności, bo działamy też na terenie powiatu kępińskiego. Nasi podopieczni i panie seniorki są z różnych miejscowości.
Znakomicie przygotowane merytorycznie i posiadające duże doświadczenie instruktorki WTZ w godzinach popołudniowych spotykają się członkiniami Klubu SuperSenior+, by prowadzić warsztaty z makramy, wikliniarstwa, szydełkowania oraz artystyczne.
– Panie odnajdują się w zajęciach malarskich, robią figurki z gipsu i cementu, różnego rodzaju kartki okolicznościowe – wylicza M. Wojciechowska. – Oprócz tego mamy zajęcia kulinarne. Panie spotykają się z wykwalifikowanym dietetykiem Moniką Malak z Ostrzeszowa.
Podczas tych spotkań dowiadują się m.in. co jeść, a czego unikać w przypadku określonych problemów zdrowotnych. Krótko mówiąc, uczą się zdrowego stylu życia. Dużym zainteresowaniem cieszą się też zajęcia ruchowe, w tym aerobik i taniec. Do tego dochodzą wyjazdy do kina, teatru i filharmonii oraz zwiedzanie interesujących miejsc, na przykład stolicy Polski. W harmonogramie znalazł się też sobotni piknik jako forma prezentacji efektów projektu. Nie ulega wątpliwości, że tego typu przedsięwzięcia są niezwykle potrzebne i pożyteczne.
– Niektóre panie mówią, że kiedy przeszły na emeryturę, to poczuły się trochę niepotrzebne i słabsze psychicznie – nie kryje kierownik WTZ. – A takie zajęcia i to, że się w czymś odnalazły, że coś jeszcze mogą robić, naprawdę dużo im dało. Myślę, że jest to dobry rodzaj aktywności dla całej naszej społeczności.
Realizacja projektu rozpoczęła się w czerwcu i potrwa do końca roku. Już wiadomo, że podjęte zostaną starania o środki na trzecią edycję. ŁŚ
Najnowsze komentarze