Po trzyletniej przerwie światło dzienne ujrzał kolejny, już dziewiąty numer „Ostrzeszowskiej Kroniki Regionalnej”, wydanej przez Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Dokumentacji „Wieża 1916”. Podobnie jak poprzednie zawiera szereg artykułów poświęconych historii i kulturze, a także ważnym dla lokalnej społeczności postaciom, które odeszły w ostatnich latach.
Są więc teksty wspomnieniowe o Zbyszko Szmaju, Stanisławie Bojszczaku, Stanisławie Stawskim, Jerzym Bojszczaku i Janie Marku Ciepliku. Czytelnicy Kroniki będą mogli też poszerzyć swoją wiedzę na temat ostrzeszowskiej Parafii Farnej, która w ubiegłym roku uroczyście świętowała swoje 670-lecie i 400-lecie konsekracji świątyni. Grzegorz Kosmala opisał pokrótce jej historię, a Dorota Owczarczak przygotowała relację z obchodów podwójnego jubileuszu. Na uwagę zasługuje też obszerne podsumowanie cyklu koncertów pod hasłem „Perły w koronie”, od kilkunastu lat odbywających się w Klasztorze Sióstr Nazaretanek. Autorem tekstu jest inicjator tego muzycznego przedsięwzięcia Witold Pelka. Mieszkańców Siedlikowa z pewnością zainteresują rodzinne wspomnienia Marianny ze Ślęków Pilotowej, a miłośników fotografii bogato ilustrowane artykuły autorstwa Stanisława Kulawiaka. Autorem tekstu pod frapującym tytułem „Donosicielstwo jako forma „obywatelskiej” postawy Anonima spod Ostrzeszowa” jest Marek Makieła. Sprawa dotyczy człowieka o nazwisku Kaczkowski, który po Powstaniu Listopadowym wrócił w rodzinne strony i zakupił majątek Godziętowy.
– Temu Kaczkowskiemu miejscowa władza nie powinna sprzedawać tego majątku bo on jest niepewny politycznie, przesiąknął Wiosną Ludów będąc w Niemczech. Należałoby z dystansem podchodzić do tej osoby – referował podczas spotkania promocyjnego w Bibliotece Publicznej treść donosu sprzed lat M. Makieła. – Jednego tylko ten anonim nie wiedział. Mianowicie tego, że Kaczkowski dwa lata wcześniej, zanim kupił majątek otrzymał od władz pruskich we Wrocławiu tzw. prawo naturalizacji, czyli prawo pobytu na terenie Niemiec i mógł bez żadnego problemu kupić ten majątek.
Najnowsza „Ostrzeszowska Kronika Regionalna” zawiera ponadto materiały stworzone przez m.in.: Macieja Żurawskiego, Agnieszkę Nabrdalik i Jadwigę Żylińską. Wydawnictwo jest bezpłatne, w formie elektronicznej dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia ROD Wieża 1916. Środki na publikację pochodziły w części z budżetu miasta i gminy Ostrzeszów. ŁŚ
Najnowsze komentarze