Już niebawem na terenie gminy Kraszewice, a dokładnie w Kuźnicy Grabowskiej rozpoczną się poszukiwania elementów rakiety V-2, czyli „cudownej broni Hitlera”. Przedsmakiem tych wydarzeń był zorganizowany w sobotę 18 września na terenie parku dworskiego piknik historyczny. 

Ogłoszenia
wrobel

To właśnie podczas jego trwania mieszkańcy wsi, ale i okolicznych miejscowości mogli dowiedzieć się, co już za kilka tygodni będzie się działo na terenie Kuźnicy Grabowskiej. Jak się okazuje, zjadą się tam poszukiwacze historii, m.in. przedstawiciele Kaliskiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy Śladów Historii Denar, którzy szukać będą szczątków rakiety V-2.

Prace poszukiwawcze na terenie gminy Kraszewice śledzić będzie ekipa telewizji Polsat, która nakręci tu jeden z odcinków programu „Poszukiwacze historii”. – Niemcy testowali cudowną broń V2 uznawaną jako Wunderwaffe i ten teren był  przez nich wyjątkowo ostrzeliwany – wyjaśnia prezes stowarzyszenia Denar Przemysław Kurowiak. – Koło Borów Tucholskich (…) stworzyli taki poligon doświadczalny zwany Heidekraut (…) i wystrzelili z tego poligonu w naszym kierunku ponad 300 rakiet. Wiemy, że rakiety strzelano głównie na Londyn, na Paryż, czy Antwerpię. Ale zanim je tam strzelano, trenowano ich odległość. To jest jedyne miejsce na świecie, gdzie jest takie zagęszczenie upadku tych rakiet. 

O tym, że lasy w Kuźnicy Grabowskiej kryją wiele skarbów, niejednokrotnie przekonywali już członkowie stowarzyszenia Wrocławska Grupa Poszukiwawcza, którzy podczas pikniku prezentowali mieszkańcom znalezione monety czy biżuterię na terenie wokół dawnego dworku Oxnerów. To właśnie z ich inicjatywy do Muzeum Elementarza im. Mariana Falskiego trafił w sobotę wydany w 1943 roku w Londynie egzemplarz Elementarza. Przekazano go na ręce dyrektor placówki – Ewy Maląg.

Co jeszcze się działo? – Pokaz militariów, przejazd ułanów, poszukiwanie skarbów, czyli gra terenowa dla dzieci, warsztaty pisania stalówką, czy zwiedzanie Muzeum Elementarza z przewodnikiem – to kolejne atrakcji jakie przygotowano dla odwiedzających w sobotnie popołudnie Kuźnicę Grabowską mieszkańców. Na wszystkich czekał też słodki poczęstunek przygotowany przez panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Ogłoszenia
Zielony Ogród