Powiatowy Urząd Pracy w Ostrzeszowie pozyskał ponad 1.100 tysięcy złotych w ramach konkursu ofert „Razem możemy więcej – pierwsza edycja programu aktywizacyjnego dla cudzoziemców na lata 2022–2023”. Pieniądze posłużą wszechstronnemu wspieraniu 80-osobowej grupy Ukraińców zamieszkujących aktualnie w gminach Grabów nad Prosną i Kobyla Góra.
Konkurs organizowany był przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wnioski złożyło 800 oferentów, z których jedynie 115 (w tym 4 powiatowe urzędy pracy) znalazło się na liście beneficjentów. Jednym z nich jest właśnie ostrzeszowski pośredniak.
– Przygotował projekt wniosku dotyczący nie stricte aktywizacji zawodowej, ale szerszej aktywizacji społecznej tych ludzi – wyjaśnia dyrektor Ewa Rycerska. – Żeby Ukraińcy asymilowali się do naszej wspólnoty lokalnej, żeby mogli podjąć naukę języka polskiego, aby dzieci miały zapewnioną odpowiednią opiekę edukacyjną, pomoc prawną i psychologiczną. Jest to więc projekt wieloaspektowy.
Projektem objęci zostaną Ukraińcy zamieszkujący aktualnie w gminach Grabów i Kobyla Góra.
– Akurat te dwie gminy zadeklarowały chęć udziału w projekcie w związku z dużą liczbą uchodźców, którzy się osiedlali na ich terenach – wyjaśnia E. Rycerska. – Skala potrzeb była w tych dwóch gminach największa.
Powiatowy Urząd Pracy będzie pełnił rolę koordynatora działań podejmowanych przez samorządy. Niestety, dotychczasowe koszty poniesione przez nie na wsparcie uchodźców zza wschodniej granicy nie zostaną w ramach projektu zrekompensowane.
– Wszystkie gminy na naszym terenie poniosły dosyć sporą część kosztów związanych z pierwszą falą pomocy uchodźcom, dotyczących m.in. zakwaterowania, pomocy prawnej, psychologicznej. Te koszty zostały już przez gminy poniesione, natomiast projekt będzie dotyczył wydatków, które będą miały miejsce od 1 sierpnia do końca tego roku, jak również cały rok 2023 – zapowiada dyrektor PUP.
W założeniu uczestnikami projektu mają być osoby zamierzające związać się z naszym krajem na dłużej.
– Część osób powróciła na teren Ukrainy, a został niewielki odsetek w porównaniu z pierwszym etapem ludzi, którzy planują przedłużyć pobyt, może nawet do kilku lat czy nawet na stałe. Chcieliby się zasymilować, podjąć pracę, skończyć szkołę – dodaje E. Rycerska.
Co ważne, jest to oferta nie tylko dla Ukraińców, którzy dotarli do naszego kraju od 24 lutego, ale również wcześniej. Aktualnie w ewidencji PUP w Ostrzeszowie jest 25 uchodźców, większość stanowią kobiety. Mogą oni korzystać z całego szeregu instrumentów wsparcia. ŁŚ
fot. sxc.hu
Najnowsze komentarze