Aktualności
Ponad 100 wydarzeń w 8 dni. Znamy program Festiwalu po Drodze w Wielkopolsce
Już jest program Festiwalu po Drodze! Osiem festiwalowych dni to spotkania autorskie, debaty, warsztaty, teatr i film, a wszystko pod hasłem inteligencja | wiedza |mądrość. Na festiwalu zjawią się pisarki i pisarze uwielbiane i przez czytelników.
Festiwal po Drodze rozpocznie się w piątek 23 sierpnia i potrwa osiem kolejnych dni aż do soboty 31 sierpnia. Impreza odwiedzi kolejno: Mosinę, Śrem, Gostyń, Jarocin, Kalisz, Ostrzeszów, Ostrów Wielkopolski i Pleszew. Przedsmakiem będzie debata „Czytać mądrze” w Poznaniu, w Sheraton Hotel Poznań. Wezmą w niej udział Sylwia Chutnik, Mariusz Szczygieł, Witold Szabłowski i Filip Springer, a poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.
O sztucznej inteligencji, prawdziwej mądrości i premierach literackich
W każdym z kolejnych miast zaplanowano Namiot Główny, Namiot Faktycznego Domu Kultury i Namiot Dzieci.
Pierwsza z przestrzeni to trzon programu. Będą się w nich odbywać debaty i spotkania autorskie. Część z nich poświęcono różnym odcieniom wiedzy, inteligencji i mądrości. W Ostrowie Wielkopolskim Julia Fiedorczuk w rozmowie z Dorotą Borodaj opowie o roli ponadstrukturalnej, intuicyjnej mądrości. W Pleszewie Maria Krześlak-Kandziora będzie z kolei pytać Adama Robińskiego o mądrość krajobrazów i różne sposoby ich odczytywania. W Mosinie Filip Springer wypyta Rafała Żaka i Kamilę Sobczyk o sztuczną inteligencję i jej zadania w kulturze. Nie zabraknie spotkań stricte literackich, w tym wokół nowości książkowych. Eliza Kącka wystąpi z autobiograficzną książką „Wczoraj byłaś zła na zielono” (Śrem), Maciej Jakubowiak z „Hanką. Historią pewnego awansu” (Kalisz), Tomasz Karamon z reportażem o dolnośląskim Bardzie: „Co widziała Matka B.” (Pleszew), a Rafał Żak z premierą „Nudnego słowa na N” (Mosina) .
– Bardzo trudno jest wymienić wszystkich gości i wszystkie gościnie, ponieważ cały festiwal to ponad 100 wydarzeń w ciągu ośmiu dni – przyznaje Filip Springer, pomysłodawca i dyrektor programowy festiwalu, a na co dzień reporter. Zapowiada jednak: – Na trasie pojawi się Marcin Wicha, Justyna Suchecka, Jagoda Ratajczak, która wspaniale opowiada, co język robi naszej głowie, będzie znakomity reporter i poeta Jarosław Mikołajewski, Anna Cieplak, Natalia Hatalska, która będzie mówiła o inteligencji u progu sztuczności, Mikołaj Grynberg, Justyna Dąbrowska, Magda Szcześniak czy Grzegorz Uzdański.
Namiot Faktycznego Domu Kultury to przestrzeń poświęcona praktyce. Stamtąd wystartują spacery przyrodnicze ze Stanisławem Łubieńskim, lekcje poezji (prowadzone przez Barbarę Klicką oraz Julię Fiedorczuk) i „Ścieżki kreatywności” – warsztaty Fundacji Deloitte Polska i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Coś dla siebie znajdą też Dyskusyjne Kluby Książki, biblioteki, domy kultury, ale i ci, którzy nie zgadzają się z koncepcją czytania jako samotnego zajęcia. Dla nich Magdalena Gościniak zaplanowała warsztaty dyskutowania o książkach.
Strefa dziecięca to tak naprawdę równoległy festiwal literacki. Znajdziemy w nim wiele atrakcji: warsztaty z Robbem Maciągiem, strefę wypoczynku z przestrzenią do plastycznej ekspresji i planszówkami oraz spotkania autorskie. Z tą myślą na festiwal przyjadą: Mateusz Świstak z „Baśniowym Stand upem” (Gostyń), Boguś Janiszewski (Śrem), Krzysztof Łapiński (Ostrzeszów), Krzysztof Siemieński (Ostrów Wielkopolski), Anna Rudnicka-Litwinek (Jarocin), Sylwia Stano (Pleszew) czy Malika Tomkiel (Pleszew). I wreszcie Robb Maciąg, podróżnik i autor „Książki o górach” (Mosina).
W trasę dla młodszych i starszych z Festiwalem po Drodze jedzie Literacka Podróż Hestii. Dzięki niej spotkać będzie można trzy spośród pięciu nominowanych do nagrody o tej samej nazwie autorek: Natalię Szostak z książką „Zguba” (Mosina), Marię Strzelecką z książką „Hajda. Beskid bez kitu” (Kalisz) i Katarzynę Ryrych z „Księżniczką na wygnaniu, czyli ośmioma żywotami Reginy Różyczki” (Śrem). We współpracy z Literacką Podróżą Hestii codziennie odbędzie się terenowa gra parkowa z nagrodami.
– Można przyjść z dziećmi w każdym wieku. Będziemy mieli spotkania z autorami literatury dziecięcej i młodzieżowej. I dzieci, i młodzi czytelnicy nie będą się na festiwalu nudzić. Będą też planszówki i czytanie na głos… – zachęca Filip Springer.
I co najważniejsze, w strefie dziecięcej będzie można zostawić dziecko pod opieką animatorów, by w pełni korzystać z innych wydarzeń festiwalowych.
Film, fotografia, teatr po drodze
Nie samą literaturą żyje Festiwal po Drodze. W Poznaniu, Śremie i Pleszewie zaplanowano projekcje filmu „Przynoszę ci dzikość” (2024) w reżyserii Dyby Lach, po których będzie można uczestniczyć w spotkaniu z twórcami. Codzienne „Konsultacje społeczne” to już kultowe sceny improwizowane bazujące na rozmowie z publicznością, a wykona je Teatr Improwizowany Klancyk.
Goście festiwalu porozmawiają też o fotografii. We współpracy z Poznańską Nagrodą Fotograficzną Rafał Milach w rozmowie z Mariuszem Szczygłem opowie, co może fotografia (Pleszew), Grzegorz Dembiński porozmawia o fotografowaniu i rozumieniu z Filipem Springerem (Ostrzeszów), a wespół z Pawłem Piotrowskim, o tym, dlaczego najlepsze historie są najbliżej nas (Ostrów Wielkopolski). Specjalne wydarzenia zaplanował Uniwersytet Kaliski: m.in. spacer historyczny z Tadeuszem Skarżyńskim. Kolejne festiwalowe dni będą kończyć się Muzyką Czwartego Świata – setem DJ-skim Grzegorza Czemiela – muzyką medytacyjną i czułą na języki świata.
Częścią festiwalowej ekipy będą: Mariusz Szczygieł, Sylwia Chutnik, Filip Springer, Weronika Wawrzkowicz, Julia Fiedorczuk, Witold Szabłowski, Stanisław Łubieński i Michał Kempa. Będzie można spotkać ich w każdym z festiwalowych miast.
Festiwal po Drodze w wędrownej formie odbywa się po raz trzeci. Wcześniej, do 2019 roku odbywał się stacjonarnie – w wymazanym z mapy miasteczku Miedzianka.
– Ten festiwal bardzo nam urósł. W trosce o to miejsce, ale też w trosce o ślad ekologiczny uznaliśmy, że wyruszymy z nim w drogę, odwracając logikę tego typu wydarzeń, bo zwykle to publiczność ściąga się na festiwal. My przywozimy go do publiczności – wyjaśnia Filip Springer. – Upatrzyliśmy sobie mniejsze i średnie miasta, ponieważ wierzymy, że najfajniej tam robić tego typu imprezy, tym bardziej, że duże miasta już mają swoje duże festiwale literackie. Czujemy, że publiczność reaguje na nasz pomysł z niezwykle dużą sympatią. Informacja prasowa
𝖬𝗂𝖾𝗃𝗌𝖼𝖾: 𝖯𝖺𝗋𝗄 𝖬𝗂𝖾𝗃𝗌𝗄𝗂 𝗂𝗆. 𝖩𝖺𝗇𝖺 𝖯𝖺𝗐ł𝖺 𝖨𝖨
𝖢𝗓𝖺𝗌: 𝟤𝟫.𝟢𝟪 | 𝗈𝖽 𝟣𝟧.𝟢𝟢
Gospodarz dnia: Witold Szabłowski
-
Aktualności1 tydzień temu
Ulica Leśna w Ostrzeszowie zablokowana. Trwa reanimacja kierowcy AKTUALIZACJA
-
Aktualności2 miesiące temu
Tragiczny wypadek drogowy. Zginął 31-letni mieszkaniec gminy Kobyla Góra
-
Aktualności1 miesiąc temu
Jubileusze Małżeńskie w Gminie Doruchów
-
Aktualności20 godzin temu
Potrąciła rowerzystę, uciekła i próbowała zatrzeć ślady [AKTUALIZACJA]
-
Aktualności4 tygodnie temu
Zawieszono zajęcia w szkole w Niedźwiedziu. Powodem względy bezpieczeństwa [AKTUALIZACJA]
-
Aktualności1 miesiąc temu
Obwieszczenie o licytacji
-
Aktualności1 miesiąc temu
Wypadek w Rojowie. Motocyklista trafił do szpitala
-
Aktualności1 miesiąc temu
Nagrodzono najaktywniejsze sołectwa z południowej Wielkopolski
Najnowsze komentarze