Z zaproszenia na ostatnią w 2023 roku sesję Rady Powiatu w Ostrzeszowie skorzystały dwie parlamentarzystki Koalicji Obywatelskiej – senator Ewa Matecka i poseł Karolina Pawliczak. Obie dziękowały za głosy poparcia w październikowych wyborach i deklarowały wolę pełnej współpracy z samorządem.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Senator Matecka przekonywała, że rząd Donalda Tuska dochowa składanych w kampanii wyborczej obietnic.

Wyrażamy też swoje głębokie poparcie dla samorządu ostrzeszowskiego i dalszą wolę współpracy – dodała. – Zauważyliście też z pewnością państwo, że ta zmiana, która nastąpiła 15 października, jest zmianą, która z pewnością będzie dotyczyła samorządów. Samorządy będą partnerami do rozmowy. Samorządy będą traktowane podmiotowo. Samorządy nie będą musiały być w sferze klientelizmu, ale będą przekonywały o perspektywie rozwoju własnych okręgów, poprzez swoje intelektualne, jak i materialne możliwości. Samorządy będą mogły pokazać swój wielki potencjał, bo we wspólnocie tkwi potencjał w organizowaniu wspólnych celów i działaniu ze wspólnym celem, a powiat ostrzeszowski taki potencjał z pewnością ma.

Zdaniem posłanki Pawliczak, 15 października w Polsce zaszła historyczna zmiana.

Zmiana i sprzeciw wobec zawłaszczania państwa – podkreśliła. – Bo tak się niestety działo przez ostatnie osiem lat, że państwo było zawłaszczane w każdym aspekcie instytucji państwa, telewizji państwowej, spółek skarbu państwa. To było nie do przyjęcia, również w odniesieniu do samorządów. My na to zgody swojej nie dajemy.

Parlamentarzystka wyraziła ponadto sprzeciw wobec podporządkowania samorządu polityce.

Polityka centralnie oczywiście toczy się swoim torem, ale samorząd to nasze wielkie dobro, to nasza racja stanu – mówiła. – Nie ma demokracji bez samorządności i tą wolność samorządową powinniśmy ze wszystkich swoich sił chronić i bronić.

E. Matecka i K. Pawliczak nie musiały długo czekać na kierowane do nich postulaty. Pojawiły się jeszcze podczas tego samego posiedzenia i dotyczyły przede wszystkim polepszenia stanu powiatowych finansów. ŁŚ

Ogłoszenia