W pierwszym półroczu tego roku 457 tysięcy osób w Polsce nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty. W Wielkopolsce było to 27,5 tys. pacjentów. Najwięcej terminów przepada w ten sposób w świadczeniach z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz kardiologii. Nieodwołanie wizyty oznacza, że inny pacjent nie może skorzystać z wcześniejszego terminu.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Z troski o innych pacjentów oraz szacunku dla czasu personelu medycznego i środków publicznych pamiętajmy o odwoływaniu wizyt, jeśli wiemy, że nie będziemy mogli z nich skorzystać. Polski system ochrony zdrowia jest oparty na zasadzie solidaryzmu, dlatego myślmy o innych i pozwólmy im na skorzystanie z wcześniejszego terminu – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w pierwszej połowie tego roku na umówione wizyty nie przyszło w całej Polsce ponad 457 tys. osób. Fundusz sprawdza przyjęcia dotyczące świadczeń m.in. z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

W skali kraju najwięcej, bo 207 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 140 tys. z kardiologii, blisko 59 tys. z endokrynologii, a ponad 49 tys. z onkologii.

W Wielkopolsce w pierwszym półroczu 2023 r. z wizyt nie skorzystało niemal 27,5 tys. pacjentów. Dla porównania – w analogicznym okresie ubiegłego roku było to ponad 27,8 tys. osób.

W pierwszym półroczu obecnego roku najwięcej terminów wizyt w Wielkopolsce (podobnie jak w całej Polsce) przepadło w świadczeniach z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Nie pojawiło się na nich 12,9 tys. pacjentów. Następnie mamy świadczenia w obszarze kardiologii – ponad 8,1 tys. terminów i endokrynologii – 3,8 tys. Natomiast 2,6 tys. nieodwołanych wizyt dotyczyło świadczeń w zakresie onkologii.

„Odwołuję, nie blokuję”

Warto mieć świadomość, że nieodwołana wizyta, to stracony termin, z którego mógłby skorzystać inny pacjent z listy oczekujących. Wystarczyłoby zgłosić wcześniej brak możliwości zjawienia się u lekarza w danym dniu.

Właśnie po to, by edukować i kształtować odpowiedzialność wśród pacjentów powstała akcja „Odwołuję, nie blokuję”, w której bierze udział m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia. Zwraca ona uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania.

Porównując ogólnopolskie dane NFZ dotyczące nieodwołanych wizyt z czterech obszarów udzielanych świadczeń (endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu) ich liczba z pierwszego półrocza 2022 r. w stosunku do analogicznego okresu 2023 roku zmniejszyła się o około 3 tys. Z jednej strony nie jest to jeszcze bardzo duża liczba, ale z drugiej stanowi ona sygnał, że dalsze działania edukacyjne oraz coraz lepsze przygotowanie podmiotów medycznych do kontaktu z pacjentem i umożliwianie sprawnego odwołania wizyty, przyniosą rezultaty.

Narodowy Fundusz Zdrowia od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń. Pacjent oprócz informacji o dacie badania czy wizyty, ma też podany numer telefonu, pod który może zadzwonić, aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie wizyty. NFZ

fot. sxc.hu

Ogłoszenia
J3M