Połącz się z nami
top

Ogłoszenia płatne

Najważniejsze aspekty planowania i realizacji budowy domu jednorodzinnego

Opublikowano

w dniu

[Artykuł sponsorowany]

Planujesz budowę swojego domu? To proces długotrwały i dość skomplikowany, lecz poznanie podstawowych zasad i specyfiki konkretnych etapów z pewnością będzie w stanie pomóc Ci w planowaniu i realizowaniu takiej inwestycji. Sprawdź, jakie są najważniejsze aspekty budowy domu!

Kupno działki – ważniejsze, niż może się to wydawać!

W przypadku wielu projektów z różnych dziedzin życia początek jest w stanie zaważyć na powodzeniu lub klapie. Nie inaczej sytuacja ta wygląda w przypadku kupna działki. Jest to pierwszy krok, który stawia się przy planowaniu budowy domu. Podjęcie tej decyzji determinuje zazwyczaj kolejne etapy budowy, a także potencjalny standard życia w nowym domu.

Wybór działki a kwestie prawne

Wybór działki ma przede wszystkim ogromne znaczenie już pod kątem prawnym. Należy sprawdzić, czy dana parcela posiada status działki budowlanej, czy nie ciąży nad nią żadna hipoteka, a także czy struktura właścicielska jest całkowicie jasna. Nikt bowiem nie chce sytuacji, w której po zakupie działki roszczenia do jej użytkowania zgłasza nagle osoba trzecia.

Reklama
w tekst1

Jakie cechy musi mieć działka budowlana?

Działka budowlana musi również posiadać minimalną powierzchnię i szerokość, a dom musi zostać postawiony w określonej odległości od granicy parceli. Ma to znaczenie z uwagi na inne budynki, planowane drogi oraz aspekty związane z bezpieczeństwem i prywatnością. Wiele wspomnianych wyżej kwestii reguluje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Zdecydowanie warto się z nim zapoznać przed sfinalizowaniem zakupu.

 Typ gruntu

Warto mieć również na uwadze typ gruntu, na jakim znajduje się działka – będzie to determinować trudność samej budowy. Nie warto również zapominać o okolicznych miejscach użytku publicznego, dojeździe do posesji, ekspozycji na światło czy dostępie do mediów. Pod uwagę trzeba wziąć mnóstwo zmiennych. Nie dziwi więc, że decyzje podjęte już na tym etapie ważą naprawdę wiele.

Projekt i formalności – droga do uzyskania pozwolenia na budowę

Gdy masz już działkę, która spełnia wszystkie twoje potrzeby oraz regulacje prawne, możesz zacząć rozmyślać nad tym, jak będzie prezentować się Twój nowy dom.

Projekt budowlany

Absolutną podstawą jest w tym wypadku rzecz jasna projekt budowlany, który będzie determinować wygląd zewnętrzny, układ pomieszczeń, rozmieszczenie i typ instalacji oraz przyłączy, a także położenie budynku na parceli.

Reklama
w tekst1

Wiele osób, szczególnie w momencie, gdy kluczowy jest dla nich czas, decyduje się na wybór gotowego projektu. Można jednak rzecz jasna podjąć decyzję o przygotowaniu spersonalizowanego projektu we współpracy ze specjalistyczną firmą. Dzięki temu sprawisz, że Twój dom będzie naprawdę wyjątkowy i unikalny.

Wizyta w urzędzie

Z przygotowanym projektem oraz innymi dokumentami, jak decyzja o warunkach zabudowy czy zaświadczenie o dysponowaniu nieruchomością do celów budowlanych, należy udać się do urzędu gminy lub powiatu. Jeśli pod kątem formalnym wszystko się zgadza, otrzymasz pozwolenie na budowę. To zielone światło do rozpoczęcia budowy.

Zasadnicza budowa domu – z czym to się je?

Proces budowy rozpoczyna się oczywiście od przygotowania terenu oraz fundamentów. Następnie, z reguły z pomocą firmy budowlanej, tworzy się kolejne elementy domu. Pierwszym etapem jest doprowadzenie budynku do stanu surowego otwartego, a następnie – wraz z montażem drzwi oraz okien – do stanu surowego zamkniętego.

Następnie tworzy się instalacje (elektryczne, wodno-kanalizacyjne, gazowe itd.), a potem przechodzi się do prac wykończeniowych. Spore znaczenie ma oczywiście sam materiał, z którego budowany jest dom.

Reklama
w tekst1

Popularnym, tanim rozwiązaniem są drewniane prefabrykaty, które zapewniają błyskawiczny proces budowlany. Klasycznymi rozwiązaniami są pustaki ceramiczne, cegły, a popularnością cieszy się również beton komórkowy, perlit czy drewno (z reguły w postaci bali).

Oczywiście możliwych do wykorzystania produktów jest więcej, a każdy z nich posiada swoje zalety i wady. Wykorzystywany materiał warto jednak określić już na etapie projektowania budynku.

Do dodatkowych elementów, takich jak zadaszenia czy schody, zazwyczaj wykorzystuje się stal. Jeśli szukasz firmy oferującej konstrukcje stalowe Poznań jest miejscem działania godnych uwagi przedsiębiorstw. Powinieneś bez trudu znaleźć tam specjalistów, którzy podejmą się wykończenia Twojego domu.

Reklama
w tekst1
Reklama
w tekst2
Kliknij żeby komentować

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 3 =

Popularne tematy