Znane są już wstępne wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat ostrzeszowski. Naukę w nich od 1 września rozpocznie około 900 pierwszoklasistów, czyli o 400 osób więcej niż w 2021 roku. Z zapewnień Starostwa Powiatowego wynika, że miejsca dla nikogo nie zabraknie.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Wybór szkoły to bez wątpienia jedna z poważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć uczniowie opuszczający ósme klasy. W tym roku do szkół ponadpodstawowych w całej Polsce aplikuje więcej uczniów, niż zazwyczaj. Wynika to z reform z lat wcześniejszych, m.in. tej dotyczącej likwidacji gimnazjów.

Jak wygląda sytuacja w powiecie ostrzeszowskim? Przypomnijmy, w ubiegłym roku naukę w szkołach prowadzonych przez powiat rozpoczęło ponad 500 pierwszoklasistów. Czy więc w nowym roku szkolnym dla wszystkich uczniów wystarczy miejsca? Kierownik wydziału oświaty, kultury i promocji Adam Mickiewicz zapewnia, że „szkoły dysponują jeszcze wolnymi miejscami w poszczególnych klasach” .

Z jego wyliczeń wynika, że absolwenci szkół podstawowych z terenu powiatu ostrzeszowskiego stanowią liczbę 840 osób. W zakończonym naborze elektronicznym chęć uczęszczania do placówek wyraziło 900 uczniów, czyli również mieszkańcy powiatów ościennych. Ostatecznie w szkołach swoje świadectwa złożyło 823 absolwentów klas ósmych, liczba ta jednak może jeszcze ulec zmianie. Okazuje się, że uczniowie często zmieniają szkołę i cały czas donoszą do placówek swoje świadectwa.

Największym zainteresowaniem cieszy się Zespół Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej. Najprawdopodobniej uruchomionych zostanie tam 12 klas pierwszych dla 369 osób. Do tamtejszego liceum uczęszczać ma 61 uczniów, do szkoły branżowej pierwszego stopnia 52, a do technikum aż 256.

316 uczniów rozpocząć ma naukę z kolei w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich, nauką w szkole branżowej pierwszego stopnia zainteresowane są 93 osoby, a technikum 223 uczniów. W planach jest uruchomienie 11 klas.

Swoje świadectwa w sekretariacie I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej- Curie złożyło do tej pory 138 uczniów, co pozwoli na uruchomienie 5 klas.

fot sxc.hu

Ogłoszenia
J3M