„Portret z wierszy i pamięci” – wystawę o takim właśnie tytule oglądać będzie można w najbliższych miesiącach w Muzeum Regionalnym w Ostrzeszowie. To opowieść o Grupie Poetyckiej „Wołyń”, funkcjonującej w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku. Wśród ich założycieli był, pochodzący z miejscowości Turze, Stefan Szajdak.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Ekspozycja jest dziełem jego syna Lecha, doktora farmacji i profesora agronomii, upoważnionego do działania przez resztę rodzeństwa. Udało mu się zebrać wszystkie opublikowane wiersze ojca, który debiutował w miesięczniku literackim „Okolica poetów” Stanisława Czernika. 

Stefan Szajdak był absolwentem ostrzeszowskiego Seminarium Nauczycielskiego, jednak tutaj na miejscu nie znalazł pracy – mówi kierownik Muzeum Regionalnego Mirosława Rzepecka. Wyjechał na Wołyń i tam był nauczycielem. Czas II wojny światowej to dla niego zsyłka na Sybir, skąd z Wojskiem Polskim przez Iran, Irak, Egipt, Francję trafił do Wielkiej Brytanii. Po drodze walczył jeszcze pod Monte Cassino. Po wojnie wrócił do Polski, ale już nie do Ostrzeszowa. Osiedlił się w Środzie, gdzie długie lata był szefem biblioteki. Wystawa pokaże i dzieje pana Szajdaka, i osoby, które działały w Grupie Poetyckiej „Wołyń”.

Wystawie towarzyszy katalog współfinansowany przez Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta i Gminy w Ostrzeszowie, w którym zawarte są biogramy wszystkich członków Grupy Poetyckiej „Wołyń”, a także po dwa utwory każdego z nich. 

To Stefan Szajdak, nasz ostrzeszowski poeta, a także Czesław Janczarski, Wacław Iwaniuk i Zygmunt Jan Rumel, Zuzanna Ginczanka, Józef Łobodowski, Władysław Milczarek, Jan Śpiewak, Stefan Bardczak, Bazyli Podmajstrowicz oraz Zofia Wierzbicka – wylicza M. Rzepecka. 

W Polsce Wołyń kojarzy się głównie z niezwykle tragicznym i mrocznym okresem w historii. Wystawa będzie okazją do pokazania tego regionu z innej strony. 

Będą obrazy z wołyńskimi pejzażami z kolekcji pana Lecha Szajdaka i jego żony, będą informacje o członkach grupy, o tym jak działała w okresie międzywojennym – zapowiada kierownik Muzeum Regionalnego. – Będą także książki z różnych okresów z poezją członków Grupy „Wołyń”. 

Wystawa „Portret z wierszy i pamięci” prezentowana była już m.in. na Ukrainie i w Rumunii, a także w znaczących polskich muzeach. 10 marca zawitała natomiast do Ostrzeszowa, gdzie pozostanie do 17 czerwca. ŁŚ

Ogłoszenia
Wawrzyniak