Rok po tym, jak okazały mural pojawił się na budynku Ostrzeszowskiego Centrum Kultury, miasto doczekało się kolejnego tego typu malowidła. Powstało na ulicy Piastowskiej i upamiętnia Mariana Malinowskiego, twórcę i redaktora naczelnego „Gazety Ostrzeszowskiej”, pisma wydawanego w latach 1919 – 1939. To kolejna inicjatywa Stowarzyszenia Regionalny Ośrodek Dokumentacji Wieża 1916.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Pomysł pojawił się już kilka lat temu, ale ostatnio zaistniały sprzyjające okoliczności do jego realizacji. Ruszył bowiem remont elewacji rodzinnej kamienicy, w której swój fotograficzny zakład prowadzi Grzegorz Kosmala, skarbnik Stowarzyszenia ROD Wieża 1916 i jednocześnie prawnuk Mariana Malinowskiego. To właśnie on przed dwoma laty zainicjował zorganizowanie obchodów 100-lecia wydania pierwszego numeru „Gazety Ostrzeszowskiej”, a teraz kontynuuje działania zmierzające do zachowania pamięci o dokonaniach pradziadka.

Pomyśleliśmy, że utrwalanie lokalnej historii będzie znakomitym pomysłem na wykorzystanie tej ściany, czyli stworzenie muralu z postacią redaktora, fotografa, społecznika i samorządowca Mariana Malinowskiego – mówi G. Kosmala. Gazeta była wydawana w latach 1919 – 1939, natomiast Marian Malinowski zasłużył się swoją działalnością na rzecz polskości na naszych ziemiach już od 1905 r. Dlatego też powinniśmy o nim pamiętać. Nie każdy zna historię Mariana Malinowskiego i „Gazety Ostrzeszowskiej”.

Wkrótce na ścianie ozdobionej muralem zawieszona zostanie tablica zawierająca informacje o zdjęciu stanowiącym inspirację do stworzenia malowidła, a także kod QR odsyłający na stronę internetową poświęconą „Gazecie Ostrzeszowskiej”. Skupmy się więc teraz na samym muralu. Widać na nim M. Malinowskiego, przy użyciu lustra, robiącego sobie zdjęcie-autoportret z sympatyczną dziewczynką. Kim ona jest? To Maria Lewandowska z domu Sauer, czyli najstarsza wnuczka pana Mariana. Fotografia została odnaleziona w roku 2017 w Mińsku Mazowieckim.

W roku 1939 rodzina Malinowskich została wysiedlona z okolic naszego miasta i musieli się osiedlić w Generalnej Guberni, w miejscowości Iwowe – wyjaśnia G. Kosmala. Właśnie tam rodzina Sabak rozbierając stary dom po swoich dziadkach znalazła pod strzechą zwitek dokumentów dotyczących właśnie Mariana Malinowskiego, książeczkę wojskowa, poświadczenie narodowości i wiele innych rzeczy. Między innymi były też zdjęcia rodzinne, w tym to uwiecznione na muralu.

Do wykonania muralu zaproszono Arkadiusza Andrjejkowa, artystę plastyka z Sanoka, który kilka lat temu zasłynął znanym, zrealizowanym na podkarpackiej wsi, projektem „Cichy memoriał”. Stworzył tam całą serię tzw. deskali, czyli malowideł na starych, drewnianych stodołach, również inspirując się archiwalnymi fotografiami z prywatnych zbiorów. Jak powiedział nam G. Kosmala, choć Andrjejkow ma obecnie wiele zleceń w różnych miejscach kraju, do Ostrzeszowa przyjechał bardzo chętnie. Lubi bowiem tworzyć w niewielkich miejscowościach i miastach. Biorąc pod uwagę wymiary malowidła, prace trwały zaskakująco szybko, bo zaledwie trzy dni. Póki co ostateczny efekt zasłaniają jeszcze rusztowania, ale już niedługo ma się ukazać oczom ostrzeszowian w całej okazałości. Nie jest wykluczone, że mural znajdzie się też w albumie, który zamierza wydać A. Andrjejkow. Inicjatywa Stowarzyszenia ROD Wieża 1916 została doceniona i wsparta przez samorząd Miasta i Gminy Ostrzeszów. ŁŚ

 

Ogłoszenia