Aktywność kleszczy rozpoczyna się wczesną wiosną i trwa aż do późnej jesieni, a nawet wczesnej zimy. Im wyższa jest temperatura i wilgotność otoczenia tym bardziej wzrasta aktywność kleszczy. Kleszcze żyją na terenie całego kraju, najczęściej w miejscach wilgotnych i obfitujących w roślinność. Można spotkać je dosłownie wszędzie.

Ogłoszenia
Instal Grunt

Kleszcze wyczuwają swoją ofiarę już w odległości kilku metrów, dzięki temu mogą już szybciej przygotować się do ataku, a najczęściej „polują” na miejsca ukryte i owłosione, takie jak: skóra głowy, pachy czy pachwiny. Kleszcze żywią się ludzką i zwierzęcą krwią. Ofiara najczęściej nie jest świadoma, iż kleszcz właśnie wkłuł się w jej ciało i zaczął na niej żerować, ponieważ dzięki małym rozmiarom kleszczy i obecności substancji znieczulających w ich ślinie jest to niemożliwe. Kleszcz po żerowaniu może nawet dziesięciokrotnie zwiększyć swoją objętość. Podczas wysysania krwi przez kleszcza do organizmu, na którym on żeruje, mogą dostać się bardzo groźne dla zdrowia i życia bakterie wywołujące boreliozę i wirusy będące przyczyną kleszczowego zapalenia mózgu.

Aby uniknąć zachorowania na boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

zakładać odpowiednie ubranie i nakrycie głowy – jak najmniej odkrytych partii ciała, wybierać jasne ubrania – łatwiej można zauważyć kleszcza, stosować preparaty odstraszające kleszcze, dokładnie oglądać skórę po powrocie ze spaceru.

Jeśli zdarzy się, że do naszego ciała przyssany jest kleszcz trzeba go jak najszybciej usunąć:

usuń kleszcza specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą, uchwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała, a następnie mocnym, zdecydowanym ruchem, pociągnij ku górze, a powstałą ranę zdezynfekuj, dokładnie obserwuj miejsce po ukąszeniu, gdy pojawi się rumień – idź do lekarza.

 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrzeszowie

Ogłoszenia
J3M