W ostatni dzień listopada do szpitala tymczasowego w Poznaniu trafią pierwsi pacjenci. Łóżek w lecznicy na Międzynarodowych Targach Poznańskich jest około 900 na czterech dużych halach. Będzie to największy szpital covidowy w Wielkopolsce.

Ogłoszenia
Stolarz Lempert

Placówka jest już wyposażona w niezbędny sprzęt medyczny i łóżka. Dla pacjentów przygotowano zbiornik z tlenem, który waży łącznie ponad 50 ton.

Początkowo placówką tzw. patronacką dla szpitala w MTP miał być szpital miejski im. J. Strusia w Poznaniu, ale jego kadra jest już maksymalnie zaangażowana w leczenie swoich pacjentów z Covid 19. Dlatego szpital tymczasowy poprowadzi kadra Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Patrząc na zasoby kadrowe szpitali klinicznych i Uniwersytetu Medycznego obaw o kadry mamy w większości rozwiane, bo przy takim patronacie ta kadra będzie zapewniona. A przypominam też, że przez stronę szpitaltargi.pl zapisują nam się jeszcze kolejne osoby. Tych zgłoszeń jest ponad tysiąc. Zgłosiło się około 60 lekarzy, wielu studentów, wielu wolontariuszy – mówi Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Teraz kadra medyczna musi poznać nowe miejsce pracy. – Wchodzą tutaj nasze ekipy, które będą się uczyć pracy w tym nowym szpitalu. To jest olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne. Łatwo jest założyć łóżka covidowe, który już jest, gdzie się wszystko wie, gdzie jest strzykawka, gdzie jest rentgen, gdzie są wszystkie pomoce, natomiast tutaj wszyscy przez tydzień będą musieli się uczyć nowej współpracy ze sobą – mówi prof. Andrzej Tykarski , Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Szpital tymczasowy w Poznaniu ma odciążyć placówki covidowe w całej Wielkopolsce m.in. w Ostrzeszowie. Będą do niego kierowani pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji, ale nie są w najcięższych stanach. www.faktykaliskie.pl

fot. UWW Poznań

Ogłoszenia
J3M